Forum Culinar: La hanul "Arta culinara" - Forum Culinar

Salt la continut

• 2190 Pagini +
  • « Prima
  • 2182
  • 2183
  • 2184
  • 2185
  • 2186
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

La hanul "Arta culinara" Loc de intilneala virtuala,servim di tăti pentru tăţî

#43661 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 7,945
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 October 2019 - 07:11 AM

Fetele miscarete: haidi bre sa ne inspiram! Sa ne motivam! Sa ne mobilizam!
Bravo, Motzalinda frumoasa!

Eu, de cand am legat joggingul de gard, am reinceput sa fiu vulnerabila la frici, ganduri, etc.... Medicii mi-au spus ca sa il las, deocamdata. Sa ma duc la Pilates si yoga. De cand am revenit din vacanta, nu am mai facut nimic, recunosc. Am vrut sa nu ma mai gandesc o perioada la problema...nush la voi, dar la mine nu functioneaza strategia asta. Ma bazez pe revenirea chefului de la sine..doar ca, deocamdata, nu prea se intampla nimic. Nici macar la sauna nu am chef sa merg.

Azi iar m-am trezit pe la 4, de ganduri...mi se intampla destul de des in ultimul timp, desi am incercat mereu sa tin in sah asta la mine. Insa ieri am primit o veste care m-a destabilizat total...o femeie tanara, fata de treaba , sufletista, un om normal, si-a pierdut bebelusul de aproape trei saptamani, dupa ce sarcina decursese absolut normal, dupa ce toate vizitele la medic au fost pozitiv cotate, copilul se dezvolta normal. A facut stop respirator...asta vine dupa o alta incercare majora in viata lor de cuplu. La cativa ani de relatie, s-a relevat ca el a avut o relatie extraparteneriala. Ea a trecut peste, au trecut impreuna peste, s-au hotarat sa ramana impreuna sa isi construiasca o viata, au luat casa, au ramas insarcinati, au facut nunta.

Ma intreb uneori cine decide cat are de tras fiecare in viata si, mai ales, pe ce considerente? De ce foarte multi nenorociti duc , de fapt, o viata lejera, indestulata, si aia buni is fraierii planetei?

Ma uitam aseara la e emisiune de prin anii 80 cu Hawking, Clarke si Carl Sagan care spuneau ca sa nu ne fie frica sa punem marile intrebari, cum fac copiii, gen: De ce e luna rotunda, de ce e iarba verde? De ce e viata asa de nedreapta? Nup, nu pot accepta ca "asa e" :)

Ok, de pe mapamond:
- Cica ametitii astia de britanici si noul monopol european in haine de uniune democratica, pe nume UE, vor ajunge la o intelegere. Taaaaare mai sunt curioasa. Nu am sa uit sentimentul ala super spooky de ultima oara cand am plecat cu autocarul si controalele alea la granita au fost asa...o atmosfera urata, ciudata, reminiscenta de cozile de la vama in Ro cand inca nu era in UE si trebuia sa te pui cu pasaportul frumos la coada la Nadlac. Brrrr!

- In ultimul timp in Germania au fost cam trei scandaluri pe tema alimentelor infestate cu diverse: laptele de la Lidl si Aldi, acum cica pangasius la Penny, Aveti grija ce cumparat. Ieftin este nou scump. Si nu platim doar in bani ci mult, mult mai scump, in ani de viata...

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 18 October 2019 - 07:20 AM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43662 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 18 October 2019 - 07:27 AM

Dupa ani si ani de suferinta, de mistere vis-à-vis de reactii mai mult decat ciudate la diverse alimente, presupuneri ca ar fi nush ce alergii, am primit confirmarea oficiala din partea medicului meu generalist: - nup, nu am probleme cu glutenul ci, de fapt, reactionez foarte agresiv la otravurile din cereale, din cele manipulate genetic, la otravurile cu care se trateaza carnuri, animale, draci laci. Yep, glyphosat si tot neamul lui...
Dupa mai multe analize cica imi lipseste o familie intreaga de bacterii cu un rol extrem de important in digestie si sanatatea organsmului, vreo 5 ori 6 grupe lipsesc absolut complet. Este posibil, desi medicii nu mi-au dat nici o garantie, ca cealalta problema a mea sa fie corelata cu chestia asta...Well, deja nu imi mai fac sperante, astept sa vad ce va fi dupa tratament adecvat si luuuuuuung.

Am preluat limbarita Moatzei, care e libera azi si probabil se lafaie in pat dupa pofta inimii Imagine postata Sa iti fie de bine!
Va urez la toate o zi frumoasa! Iar e vineri! Habar nu am unde a zburat saptamana asta...

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 18 October 2019 - 07:29 AM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43663 Useril este offline   mino 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 874
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 18 October 2019 - 08:26 AM

Neatza, iau si eu una. Ieri am avut o zi de cosmar, catelul are laba operată infectată, doctorul este plecat, altul era supraocupat cu operatii iar in final am gasit alt doctor care culmea de azi e plecata pana duminică la un curs in Bucuresti, dar a curatat labuta, ne-a dat medicamente si ne-a instruit ce sa facem pana duminică. Tot ea ne-a spus ca sunt anumite tumori care infloresc dupa operatie. Nici mancare nu mi-a mai trebuit aseară. Azi cica era vioi catelul, latra si a mancat. Sper sa fie totusi pe drumul cel bun. Nu credeam ca ma poate afecta atat intamplarea asta.

Lori, sanatate multa! Baga si gargara cu apa si bicarbonat (o lingurita de bicarbonat la o cana de apa) sa nu fie vreo ciuperca ce te deranjeaza in gat. :pupic:

#43664 Useril este offline   mino 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationAcasa

Postat 18 October 2019 - 09:18 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 October 2019 - 07:27 AM, a spus:

Dupa ani si ani de suferinta, de mistere vis-à-vis de reactii mai mult decat ciudate la diverse alimente, presupuneri ca ar fi nush ce alergii, am primit confirmarea oficiala din partea medicului meu generalist: - nup, nu am probleme cu glutenul ci, de fapt, reactionez foarte agresiv la otravurile din cereale, din cele manipulate genetic, la otravurile cu care se trateaza carnuri, animale, draci laci. Yep, glyphosat si tot neamul lui...
Dupa mai multe analize cica imi lipseste o familie intreaga de bacterii cu un rol extrem de important in digestie si sanatatea organsmului, vreo 5 ori 6 grupe lipsesc absolut complet. Este posibil, desi medicii nu mi-au dat nici o garantie, ca cealalta problema a mea sa fie corelata cu chestia asta...Well, deja nu imi mai fac sperante, astept sa vad ce va fi dupa tratament adecvat si luuuuuuung.

Am preluat limbarita Moatzei, care e libera azi si probabil se lafaie in pat dupa pofta inimii Imagine postata Sa iti fie de bine!
Va urez la toate o zi frumoasa! Iar e vineri! Habar nu am unde a zburat saptamana asta...

Am reusit sa citesc totul. Ce o tragi si tu cu bolile astea! Recuperare rapida iti doresc :love3:, poate doctorii de acolo sunt mai inspirați decat cei de aici. Si uite asa luam medicamente pentru o boala si apar dereglari in alte parti.

#43665 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 18 October 2019 - 10:11 AM

Multumesc, draga mea! Asa doresc si eu tuturor! Sanatatea este cel mai de pret lux! Asta si cu timpul. si cu oamenii de calitate din viata noastra. Restul e detaliu.

Eu am ajuns sa fiu foarte sceptica fata de sistem, care este cotat ca unul din cele mai solide din lume, asta medical nemtesc adica. Nici nu vreau sa incep controverse pentru ca nu are rost...incerc sa ma ajut singura atat si cum pot. Mai greu este ca nu prea mai stiu sincer de unde sa cumpar mancare, mancare normala, naturala. Monopolul este perfect pe piata aici. Rare sunt pietele si locurile de unde sa poti cumpara mancare ca in pietele noastre, din gradina omului. RAR! Sunt anumite locuri unde stiu ca gasesc insa si acelea sunt aduse, transportate, nu sunt proaspete. Ah, I give up! Imagine postata

Sper sa razbata Zdrentulina ala urecheat! Speeeeer!

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43666 Useril este offline   bristena 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,248
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 18 October 2019 - 10:45 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 October 2019 - 06:58 AM, a spus:

Buna dimineata tuturor!
Aaaaaaaand: act...asta, coffee!
Cu mesaj : make love, not war.
Atasament 810ce77acb6b4c9a2aea049944523ef9.jpg
Pentru Brissy, tot cu mesaj: oricat de greu iti e, gandeste-te ca si asta va trece Imagine postata
Atasament 003dc8d3c73b639d50e5fa9537323abb.jpg

Pentru cine mai vrea:
Atasament 9c37de647de7e7b930be11589f2ba488.jpg

Lorica, saru-mana de cafea

eu zic "putea fi si mai rau"

stim noi ca ii loc si de mai bine (intotdeauna)

Sa ai o zi minunata
fiica dacilor

#43667 Useril este offline   moatza 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 6,651
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 October 2019 - 01:28 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 October 2019 - 07:27 AM, a spus:

Am preluat limbarita Moatzei, care e libera azi si probabil se lafaie in pat dupa pofta inimii

ei, nu chiar lafaiala! am stat pana pe la 7:30, apoi engage!, ca taranul roman, sa dau de mancare la animale.
acu' na! ca-s doi canari...tot animale! i-am potolit, am bagat o tigara si-o cafea, un mar...parca nu-mi venea sa fac nik! si-ntre timp a inceput emisiunea lui andrew zimern pe paprika, cu mancarurile emblematice ptr NY (numai nebunii!!!), io cam flamanda...si totusi n-am avut pofte de niciun fel!
en fin, la 9:30 am reusit sa plec in oras. mi-am luat o rochie simpla, un turqoise mai inchis ptr o nunta, un sutien de la trimph, niste clame de par si-o oja cu sclipici, de-aia de care folosesc drept top-coat.
am trecut si prin piata, as fi luat mai multe ca erau pline tarabele, dar mi-am amintit ca am lasat masina la naiba, eram si cu rochia&co dupa mine :rolleyes:
am delegat sarcina, ca cica asa se face acuma, am sunat omu' si i-am spus sa faca el piata de vegetale.
drept urmare, m-am oprit pe drum la un producator local si-am luat niste muschi afumat si doi carnati, am ajuns acasa si fix in secunda doi a intrat si omu' c-o plasa cu muschi si carnati!!! :angryfire: :angryfire: :angryfire:
asta a inteles el din cumparaturi vegetale, ca sa vedeti cat de mancai suntem amandoi, gand la gand cu bucurie! fix de la acelasi producator.
n-am mai facut ca trenu' :director: ca m-am mai inteleptit cu varsta, le-am bagat pe toate in frigider, mi-am mai admirat o data rochia si am venit la pc.
m-a sunat omu' c-a luat si 4 pesti - tot vegetale!
i-am reamintit ca tb sa cumpere altceva de fapt :violent6: , sunt zen, respir regulat si astept.
asa-i viata mea, nimic nu poate fi cum am prevazut.
maine am musafiri la masa, duminica ne ducem noi in vizita, sa vedem cum o sa iasa pana la urma.

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 October 2019 - 10:11 AM, a spus:

Mai greu este ca nu prea mai stiu sincer de unde sa cumpar mancare, mancare normala, naturala.

naturala-naturala nu se mai poate nici la noi, dar mai avem magazine mici unde nu-s toate produsele standardizate, unde aduc 10-20kg de produse care se vede ca nu-s ca cele din supermarket.
in piata erau o multime de femei din comunele din jurul Buzaului, vin cu bicicleta, cu branza, oua, lapte, pe tarabe erau legume cu pamant pe ele, se culeg ultimele rosii, ardei, vinete, mai cu pete, mai deformate...nici astea nu-s clean total, dar sunt mai aproape de realitate.
Lori, doar nu vrei sa murim sanatoase, draga!!!

#43668 Useril este offline   bristena 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 18 October 2019 - 04:15 PM

Moato, sanatate cu caru' sa ai, mi.ai facut ziua luminoasa
Sa fii iubita

Lorica, fata babii, ce zodie esti?
fiica dacilor

#43669 Userul este online   Wowerful 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 963
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 18 October 2019 - 04:37 PM

Lori, sa stii ca astea s-ar putea sa fie vesti bune. Poate un probiotic bun, personalizat daca s-ar putea, ar putea face minuni. Bafta multa!
Eu sunt mucoasa dar lasa ca trece si asta. Problema e ca si domnul meu a luat. La el e jale, ca le amplifica de zici ca mai are un pic si da coltul.In rest, starea mea de spirit de azi e bleah. Aia e! Ma inveselesc uitandu-ma la incaltamintea de pe link-ul dat de mino si mai citesc ce ziceti voi.

Aceasta postare a fost editata de Wowerful: 18 October 2019 - 04:38 PM

#43670 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 18 October 2019 - 11:10 PM

Vezi postareabristena, la 18 October 2019 - 04:15 PM, a spus:

Moato, sanatate cu caru' sa ai, mi.ai facut ziua luminoasa
Sa fii iubita

Lorica, fata babii, ce zodie esti?

Rechinel...da', diji?

Vezi postareaWowerful, la 18 October 2019 - 04:37 PM, a spus:

Lori, sa stii ca astea s-ar putea sa fie vesti bune. Poate un probiotic bun, personalizat daca s-ar putea, ar putea face minuni. Bafta multa!
Eu sunt mucoasa dar lasa ca trece si asta. Problema e ca si domnul meu a luat. La el e jale, ca le amplifica de zici ca mai are un pic si da coltul.In rest, starea mea de spirit de azi e bleah. Aia e! Ma inveselesc uitandu-ma la incaltamintea de pe link-ul dat de mino si mai citesc ce ziceti voi.

Doamne, asa sper si eu. Deci si dupa un pahar de apa , ma simteam de parca mancasem trii strächini di fasoli cu jumai de butoi de varza murata...oribil! Faza dura e ca cica miscarile peristaltice la mine lipsesc cu desavarsire. Cand mi-a facut ecograful se uita doctorita ca la ozn-uri la ecranul ala. Cica asa ceva nu am mai vazut, sa nu miste nimic in front...Mi-a prescris bacterii de cultura, trebuie sa iau minim 6 luni. 100 euro cutia, evident ca neplatite de casa...Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43671 Useril este offline   dragos 

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,028
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationKingsville, ON

Postat 19 October 2019 - 04:06 PM

Azdadimineata...

Fisier atasat  IMG_E1764a.jpg (298.91K)
Number of downloads: 0

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#43672 Useril este offline   bristena 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 19 October 2019 - 04:16 PM

Dragos, tu te.ai mutat in tara povestilor
fiica dacilor

#43673 Userul este online   Adriana 

• Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 12,790
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 October 2019 - 05:33 PM

Foarte frumos e acum la tine!

#43674 Useril este offline   mino 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationAcasa

Postat 19 October 2019 - 06:57 PM

Minunat rasarit, Dragos! Multumesc de priveliste!

#43675 Useril este offline   adi_edi 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,206
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 21 October 2019 - 10:28 AM

Frumos la Dragos!
Ieri m-au scos copiii in parc sa jucam volei, a fost o zi superba, azi sa vad cum reusesc sa ma tarasc spre serviciu... O saptamana frumoasa va doresc!

Fisiere atasate

• Fisier atasat  tt.JPG (47.78K)

#43676 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 21 October 2019 - 10:35 AM

Guten Morgen, liebe Sorgen! Adica: Buna dimineata, dragi griji. Asa se zice pe-aici. E luni...o luni care ma enerveaza deja, ca a venit prea repede...
Cafeluci si cafelele:
Fisier atasat  1fd87d6165b542e2e37445710b55261c.jpg (43.61K)
Number of downloads: 0Fisier atasat  eacc469c96ed5e638b1134ab582a881e.jpg (50.4K)
Number of downloads: 0Fisier atasat  d1b4126c4424203c87c2efc56feee6aa.jpg (52.59K)

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43677 Useril este offline   Dexter 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,644
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 21 October 2019 - 04:19 PM

Good morning la tulemondImagine postata Eataly local se deschide oficial pe 13 noiembrie. Abia astept sa vad ce si cum si ce preturi Imagine postata

#43678 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 22 October 2019 - 12:42 PM

Neata la amiaz...
Nimeni n-a facut un fir de cafea, fratica...se scoala lumea buimaca in creierii zilei, ia cafea de unde nu-i Imagine postata Asa ceva Imagine postata
Fisier atasat  19775cdd5ba2ca3e010a00ed0b6afbfc.jpg (46.6K)
Number of downloads: 0Fisier atasat  685b059fed9562555b1904f87b500b9a.jpg (38.58K)
Number of downloads: 0Fisier atasat  9928906a3f6a6748e4c57f635e09f5a2.jpg (35.72K)
Azi is pe invers. M-am trezit cu noap , äh, ziua-n cap si am adormit in creierii noptii.

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43679 Userul este online   Adriana 

• Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 12,790
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 October 2019 - 01:39 PM

Vezi postareaDexter, la 21 October 2019 - 04:19 PM, a spus:

Good morning la tulemondImagine postata Eataly local se deschide oficial pe 13 noiembrie. Abia astept sa vad ce si cum si ce preturi Imagine postata

sa ne povestesti

#43680 Useril este offline   mino 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationAcasa

Postat 23 October 2019 - 08:37 AM

Neatza tuturor! O vreme urata afara, bleah! Ceatza si burnita! Vreme de stat acasa si lenevit, dar astea sunt vise! Sa bem o cafea deocamdata!

Fisiere atasate

Arata acest topic

• 2190 Pagini +
  • « Prima
  • 2182
  • 2183
  • 2184
  • 2185
  • 2186
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic