Forum Culinar: Muraturi - Un topic acrisor - Forum Culinar

Salt la continut

• 15 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muraturi - Un topic acrisor Muram tot ce prindem

#281 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 05 November 2016 - 04:12 PM

Minunat!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#282 Useril este offline   Foxyy 

• Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 13,823
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 07 November 2016 - 09:11 AM

Aaaaah.......... ce te-as vizita nitel. Vreo cateva luni.... :71:

#283 Useril este offline   Dexter 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,007
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 08 February 2017 - 11:25 PM

murături japoneze tsukemono încrengătura asazuke, tipul shio-zuke. tsukemono înseamnă murături, asa-zuke înseamnă murate rapid iar shio-zuke inseamnă murate cu sare.

in poză sunt napa și kombu. varza napa se taie ad libitum, se adaugă sare 2% din greutatea napei și o bucățică de kombu/kelp/algă groasă uscată google cică îi spune varec pe românește.
se bagă toate intr-o pungă cu fermoar, se freacă și se pun sub o greutate. se țin la murat cam 2-3 ore in frigider, după care se pot consuma. cînd alga s-a inmuiat se taie fideluță.

după principiul murăm tot ce prindem al maestrului paparotti, putem mura varză albă, castraveți, ridichi, morcovi sau combinații de legume. idea e să folosim numai 2% sare.

Imagine atasata: monthly_02_2017/post-1215-14865879232035.jpg

#284 Useril este offline   Daniella 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 10,480
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 February 2017 - 10:02 PM

Vezi postareamoatza, la 18 September 2013 - 08:12 PM, a spus:

poate foloseste cuiva, de-aia zic.
intr-un puseu de lene, am pus castraveti la murat in bidoanele de apa plata de 5l.
castravetii spalati, cu ceva telina, cimbru, ardei iuti, inflorescente de marar uscat, catei de usturoi - toate in bidon. am pus apa rece peste ele, am scos apa si=am aproximat-o la ochi, sare grunjoasa 1lg/litru, am fiert zeama, am lasat-o de s-a racorit un pic si inapoi peste castraveti&co.
pana se acresc, cca 1 saptamana, se lasa bidonul cu capacul desurubat, ca ei fermenteaza.
apoi am scos zeama, am fiert-o iar, am repus-o in bidon, l-am strans bine si pa!
tin fara pb, cand i-am desfacut era rece afara. i-am taiat cu foarfecul gura bidonului, i-am pus o punga-n cap si-au stat pe balcon la rece.
am o multime de borcane, da' mi-a fost sila sa le-aduc de la boxa, mi s-a parut mai comod asa.
anul trecut am facut ptr prima data, acum am pus doar un bidon care-a intrat deja la consum.

Socrella mea face si in peturi mici, de acelea patratoase de apa carpatica, atat la 500 ml, cat si la 2l. Ea face castravetii la rece, nu fierbe nik...ca petul si zeama calda nu se prea impaca.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#285 Useril este offline   Daniella 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 10,480
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 February 2017 - 10:08 PM

Vezi postareaDexter, la 08 February 2017 - 11:25 PM, a spus:

murături japoneze tsukemono încrengătura asazuke, tipul shio-zuke. tsukemono înseamnă murături, asa-zuke înseamnă murate rapid iar shio-zuke inseamnă murate cu sare.

in poză sunt napa și kombu. varza napa se taie ad libitum, se adaugă sare 2% din greutatea napei și o bucățică de kombu/kelp/algă groasă uscată google cică îi spune varec pe românește.
se bagă toate intr-o pungă cu fermoar, se freacă și se pun sub o greutate. se țin la murat cam 2-3 ore in frigider, după care se pot consuma. cînd alga s-a inmuiat se taie fideluță.

după principiul murăm tot ce prindem al maestrului paparotti, putem mura varză albă, castraveți, ridichi, morcovi sau combinații de legume. idea e să folosim numai 2% sare.

Atasament IMG_2808.JPG

FffInteresant sa obtii muraturi in 4 ore. Alga aceea e tot skepaisul? Sau merge si fara?
Eu sunt fan muraturi cu sare si apa rece (fara otet si fara a fierbe saramura). Are Ligia Pop o reteta f simpla. Raw veganii spun ca muraturile ar trebui consumate in 2 zile pt a beneficia de probiotice ...

Ps: nu prea reusesc sa ma impac cu algele. Suportabil..., dar nu placut... Probabil nu fac combinatiile bune...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#286 Useril este offline   Dexter 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,007
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 09 February 2017 - 10:47 PM

dani, alga e "culoarea" japoneză, nu e obligatorie și nici schepsisul. dacă intâlnești kelp, încearcă-l, eu îl cumpăr ca snack și îl mănînc așa uscat.
in orele alea cică se formează deja cultura de bacterii benefice, am citit că japonezii mănâncă murăturile astea rapide aproape la fiecare masă.

Arata acest topic

• 15 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Parteneri: Creare site de prezentare Creare site responsive Creare site