Forum Culinar: In fond si la urma urmei... - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

In fond si la urma urmei...

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,207
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 April 2012 - 03:35 PM

...cine Zalmoxis iarta-ma suntem noi?

Nu stiu daca aveti deja cunostinta despre acest film, de aparitia caruia ma bucur nespus - sperand acum vreo 18 ani, atunci cand citeam articolele cu referire la subiect, sa apara si un asemenea film - insa m-am gandit sa va aduc la cunostinta. Caci, la urma urmei, lasand la o parte disensiunile de opinie si gusturi, ne tragem din aceiasi stramosi :toothy9;
http://www.youtube.c...layer_embedded#!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 04 April 2012 - 03:48 PM

Aici aveti documentarul lui Daniel Roxin.
http://www.youtube.c...&feature=relmfu
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 27 March 2013 - 02:03 PM

Un documentar foarte interesant despre simboluri din spatiu carpato-danubian:

http://www.youtube.c...h?v=zLulTv-mk9A
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#4 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 27 March 2013 - 02:04 PM

Pentru cine este interesat:

http://www.geto-dacii.ro/
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#5 Useril este offline   aura 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 27 March 2013 - 02:58 PM

Eu recunosc ca am aflat de genul asta de documente abia anul trecut, cand un amic mi-a recomandat sa citesc "Adevaruri ascunse" de Constantin Olaroiu Arimin. Apoi am inceput sa caut mai mult si bineintles ca am dat si de Daniel Roxin.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#6 Useril este offline   aura 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationcanada

Postat 27 March 2013 - 03:32 PM

Mi-a placut fraza aia a lui Zalmoxis ca trupul e bolnav cand sufletul e bolnav.

#7 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 27 March 2013 - 04:20 PM

Aura, multi au descoperit documentarele de genul relativ recent, lucru care se explica usor prin negarea si ingroparea sistematica si voita (de ce...nu as putea sa explic, nu prea sunt adepta teoriilor conspiratiei dar stiu si sunt constienta ca mecanismul capitalismului isi explica succesul infailibil prin promovarea consumului de orice fel, in afara de cel de informatie :floare: ) a unei portiuni consistente si extrem de relevante a istoriei romanilor.
In ce priveste sistematizarea, asta nu s-a produs in opinia, cum spuneam, in scopul servirii diverselor conspiratii...ci s-a produs in mare parte datorita lipsei metodicii de cercetare, a selectarii informatiei, a prelucrarii ei critice si fundate logic si documentate, a formarii profesionale si a expertilor in domeniu. Si asta stim cu totii ca se datoreaza din nefericire in cea mai mare parte sistemului comunist aplicat in tara noastra, distrugator de succes al culturii, eruditiei, invatarii, informarii, superioritatii intelectuale :bounce:
Ia-i istoria unui popor si asa ai reusit sa ii distrugi identitatea..., da il dezorientezi, sa il lasi sa pluteasca in deriva decenii intregi si sa il malformezi.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 27 March 2013 - 04:30 PM

Ce mi se pare trist la ora actuala in Romania este ca romanii prea se lasa prada eternei melancolii mioritice si se lasa in voia curentului impus in principal de Bucuresti si tot ce se intampal acolo. Astfel, constat cu dezamagire ca majoritatea romanilor aleg sa se considere rezultatul nefericit al flagelului comunist, alegand sa isi ignore cu buna stiinta originile de dinainte de epoca asta cenusie...
Oare cati romani se simt daci? Oare cati se identifica ori stau sa reflecteze la stramosii lor de mai mult de o generatie si isi pun intrebarea ce anume din stramosii astia s-a perpetuat genetic, in ciuda timpurilor moderne in care traim?
Cand zic majoritatea romanilor, evident ca generalizez. Si mai evident este ca da, exista multe grupuri si grupulete de oameni, de compatrioti, de romani, care fac ceva. Pacat ca grupurile sunt inca in stadii incipiente, destul de mici numeric, in comparatie cu majoritatea zdrobitoare si extrem de galagioasa si dominanta, care da contur societatii actuale romanesti: manelisti, cocalari, pitipoance, minori, etnici minoritari, pensionari indignati, cu bolentin de capitala si pretentii, in armonie perfecta cu dezacordurile gramaticale...ce sa mai, un tablou fidel intuitiei carageliene :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 27 March 2013 - 04:39 PM

Sa va pun o poza luata de pe FB si care pe mine m-a impresionat asa de tare, reprezentand pentru mine toti taranii printre care am crescut, cu una ori (deja grad academic :D)) ) doua clase, dar de un autentic rar intalnit :)

Dac contemporan:
Fisier atasat  156784_548582971849185_219995949_n.jpg (69.54K)
Number of downloads: 3

Si descrierea facuta de fotograf: El este Ghiocel, un cioban muncitor si ascultator, un om simplu si sensibil, plange in fata stapanului cand isi da seama ca a gresit ceva... — hier: Tilisca, Sibiu.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 27 March 2013 - 04:48 PM

Va mai pun una pe care o iubesc foarte tare:

Fisier atasat  419435_357110554374130_517674675_n.jpg (137.49K)
Number of downloads: 2
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   aura 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationcanada

Postat 27 March 2013 - 09:12 PM

Sunt de acord, romanii sunt intr-o criza de identitate. Dar, dupa parerea mea (nu sunt istoric), asta a inceput dinaintea comunismului, pasoptistii fiind cei cu ideea unei origini latine ale poporului roman (geto-dac).

In plus, la criza de identitate se adauga si criza globala in care se gaseste umanitatea. Din punctul meu de vedere, capitalismul ucide spiritul, iar competitia asta in care suntem fortati sa intram mi se pare absurda.

#12 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 28 March 2013 - 09:05 AM

Miscarea pasoptista a avut ca scop principal promovarea ideologiei revolutiei franceze, avand ca obiectiv afirmarea si consolidarea unitatii nationale. Banuiesc ca in procesul de aderare si afinitate cu civilizatiile superioare europene, acest concept de urmasi latini nu a putut oferi decat avantaje politice la ora aceea. De asemenea, interpretarile istorice din acele vremuri s-au produs pe baza informatiei destul de restranse si metodicii in principiu deductive, specifice acelor vremuri. Adica, de la regula generala la exemmplul concret (ad absurdum: daca italienii, francezii si spaniolii spun mama si romanii la fel, ne tragem toti din latini). Sa nu uitam ca intelectualii reprezentativi de atunci erau destul de neinsemnati procentual (dar probabil ca superiori si autentici in comparatie cu cei de azi...) si ca pasoptistii au fost niste cavaleri ai ideilor.

Edit, sa mai spun ceva, ca nu mi-am terminat gandul: Romania a fost tara preponderent agricola, deci cu un procentaj de populatie rurala ridicata. O mica parte din populatie a avut sansa sa fie educata la nivel universitar, si acest procentaj a fost, evident, cel care a modelat politica tarii. Lucru si mai trist e ca izvoarele istorice autohtone sunt foarte reduse. In principiu avem cronicarii si pe fabulosul erudit Cantemir. Restul informatiilor cu privire la dinamica societatii romanesti se extrage in principal din beletristica autohtona ori din surse istorice straine.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#13 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 30 March 2013 - 10:13 AM

Iata aici o alta dovada zdrobitoare a ingnorantei si inculturii crase care troneaza peste tara noastra:

http://danielroxin.b...rheologice.html
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Parteneri: Creare site de prezentare Creare site responsive Creare site