Forum Culinar: Donare organe - Forum Culinar

Salt la continut

• 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Donare organe pareri

Poll: Pro sau contra (38 membri au votat)

Ati dona organele?

1. DA (32 voturi [82.05%])

Procentaj din vot: 82.05%

2. NU (2 voturi [5.13%])

Procentaj din vot: 5.13%

3. POATE (5 voturi [12.82%])

Procentaj din vot: 12.82%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 April 2012 - 09:45 PM

Pai poti modifica tu, voturile noastre au mers clar deci nu e o problema!! :)

Fratele meu are card de donator de 12 ani! Adica organele lui, nu ale altuia!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#22 Useril este offline   Gorgona 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 19 April 2012 - 09:47 PM

Eu nu sunt de acord tocmai din motivele enuntate de Dexter. N-am incredere ca, din lacomie sau alte considerente, cineva nu ma poate transa inainte de termen doar pentru a folosi o bucata din mine.
Acum ceva ani am vazut un film inspirat din caz real in care un tip, super indragostit de nevasta-sa foarte bolnava si cu sanse foarte mici de a gasi un donator compatibil, ceva legat de grupa de singe si rh, isi face un plan cum sa o salveze si se inscrie ca voluntar la un spital sau clinica, face in asa fel incit sa aiba acces la baza de date, in final gaseste o tipa care corespundea si care avea card de donator. Omul merge la sigur, se imprieteneste cu tipa si asteapta momentul cind sa o atace fara sa fie suspectat, ii da una in cap in asa fel incit sa nu moara dar nici sa mai aiba sanse de revenire, isi facuse lectiile minutios, stia ca nevasta-sa e prima pe lista in cazul unui donator compatibil. Totul ok, victima sa devine donator pentru mai multe pesoane, nevasta-sa primeste inima, fericire maxima, politia nu afla cine a atacat-o pe tipa si peste un timp femeia pe care el o idolatriza si care statuse citiva ani intre viata si moarte numai in pat cu tubul de oxigen alaturi, acum sanatoasa, incepe sa-si traiasca viata, nu-l mai vrea, o prinde ca-l inseala si la o cearta groaznica asta ii striga ce a facut pentru ea. In loc de recunostinta femeia il denunta.

#23 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationBucuresti

Postat 19 April 2012 - 09:53 PM

Comportamente deviante exista de cand lumea si pamantul! Nu te poti baza pe ele sa stabilesti o norma. Sunt hoti, sunt pedofili, necrofili, sunt criminali in serie, sunt asasini de placere, sunt mercenari. Cat la suta?? Majoritatea covarsitoare, nu dam in cap sa luam un rinichi, desi sunt unii care-i vand de bunavoie, sa nu uitam si asta!

E ca si cum ai zice: a furat soferul ala un miliard de la banca=> toti soferii sunt hoti!

#24 Useril este offline   Gorgona 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 19 April 2012 - 10:15 PM

O fi dar eu merg pe principiul ca paza buna trece primejdia rea! Pina acum viata mi-a demonstrat ca, oricit as functiona gindind ca mie nu mi se poate intimpla X sau Y necaz, ma poate lovi orice, oricind, la o adica!
Ideea e ca nu din teama ca MIE mi-ar putea face cineva asta am votat nu, din istoricul meu medical ar afla ca dupa septicemie si, implicit, doze soc de antibiotice si iradiere in cazul unei forme de cancer, nu prea mai am vreun organ bun de transplantat, ci de teama ca i se poate intimpla ceva de genul asta cuiva drag mie care isi face card de donator si, de ce nu, chiar unui om oarecare. Mi-e teama de abuzuri, din pacate nu toti medicii sunt mina lui Dumnezeu! Am vazut cu ochii mei destule javre si in meseria asta, lasa femeile gravide sa moara cu copilul in ele doar pentru ca nu au citeva sute de roni sa le dea spaga ca sa le faca cezariana si aici ma refer la cazuri dovedite si pedepsite de legea penala, nu vorbesc din carti sau auzite, cunosc medicii respectivi. Asta se intimpla in maternitate iar ei primeau salariu ca sa-si faca meseria.
NICI NU VREAU SA-MI IMAGINEZ CE POT FACE CIND E VORBA DE SUME MAI MARI SI DE O OPORTUNITATE DE GENUL!

Nu-s de acord pentru ca pe unii medici de la noi ii banuiesc ca ar fi capabili sa scoata niste bani din nefericirea unor donatori, in situatia de la noi asta e principalul motiv al temerilor mele, referitor la alt continent, alte legi etc. aflati ca am rugat-o cu cerul si pamintul pe fata mea, actualmente cetatean SUA, sa nu isi faca un asemenea card. Acolo au fost cazuri cind oameni aflati in coma, conectati la aparate, si-au revenit miraculos dupa saptamini, luni sau ani. Acolo exista dotare si suport medical ca, in caz de, sa poata fi mentinuta in viata de aparate un timp indelungat, nu ca la noi. Ca parinte m-as agata de orice speranta.
Puteti sa ma credeti egoista sau rea dar eu asa gindesc si am taria sa spun ce gindesc!

#25 Useril este offline   moftanescu 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 09-December 11

Postat 19 April 2012 - 10:16 PM

Eu am primit candva ceva, nu pentru mine, as fi vrut s-o fac eu dar nu eram perfect compatibili, asa ca sunt deja dat demult, dar este o decizie personala pe care as fi luat-o oricum :)
Nu sunt chiar atat de pretios ingropat in toata splendoarea mea pe undeva...
Atat!

#26 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationBucuresti

Postat 19 April 2012 - 10:35 PM

Cu toata ingaduinta voastra, cu o moarte tot suntem datori! Orice abuz trebuie pedepsit si javre sunt in toate meseriile, din pacate!
Daca luam scenariul cel mai groaznic, intreaga conspiratie care m-ar aduce pe mine in stadiul de leguma, eu tot leguma as fi, nu conteaza daca prin intentii criminale sau ca m-a calcat o beizadea cu masina, sau mi-a cazut un ghiveci in cap, tot i-as chinui pe ai mei de ce mi-ar parea mie rau ca cineva oricine ar putea sa se foloseasca de organele mele??E pacatul lui, nu al meu!
Asta, sa plec de la prezumtia ca totul e rau, toti sunt javre si o sa ma pandeasca sa-mi dea in cap milimetric sa nu mor, e prea elucubrant!
Sigur ca s-au vazut lucruri mai rele, dar sa traiesti cu sabia lui damocles deasupra capului nu e pentru mine, e prea mare stresul!
Si la ce noroc am eu nu ma pot legana pe un nor ca Mie nu mi se poate intampla, deci chiar nu sunt genul, dar nici sa vad toate in negru!!

#27 Useril este offline   Dexter 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,658
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 19 April 2012 - 10:51 PM

Vezi postareaIoana, la 19 April 2012 - 09:35 PM, a spus:

Dex, in cazul in care esti conectat la aparete, decizia e a familiei. ... din punct de vedere cerebral este mort

ioana, tocmai acolo e buba, definiţia lui "mort din punct de vedere cerebral" sau cînd doctorul spune familiei să se gîndească la deconectarea aparatelor, e foarte legată de "piaţa" de transplanturi. din nou, părerea mea.
eataly, ficatul meu detox e promis la muzeul "body worlds" :)

#28 Useril este offline   Gorgona 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 19 April 2012 - 11:01 PM

Zerda, eu nu am criticat modul tau de a gindi, departe de mine ideea!
Am spus ce cred si cum gindesc eu, ca e bine sau rau, ca-s elucubratii sau nu, e viata mea, e modul meu de a gindi rezultat al experientei mele de viata plus n factori. Aici e un sondaj si am raspuns sincer, nimic mai mult! Suntem diferiti ca persoane si personalitati si fiecare dintre noi plateste pretul pentru fiecare alegere pe care o face in viata, daca gresesc imi asum plata greselii dar e alegerea mea si nici macar bunul Dumnezeu nu imi ia acest drept, acela de a alege atit cit ma duce capul si ma lasa sufletul.

#29 Useril este offline   Ioana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 19 April 2012 - 11:21 PM

mie imi plac filmele de actiune, cu suspans , etc, dar prefer sa ma uit la filme nu sa fac din viata un film.

Acum normal ca fiecare face ce vrea, suntem independenti si cand inca suntem cerebrali putem lua decizii cum v-a fi pe viitor.
Nimeni nu cred ca impune nimanui o parere.

Jos palaria in fata celor care opteaza pt donarea de organe , iar pt cei ce nu o fac nu critic,e decizia lor. :)
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#30 Useril este offline   Geany 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 14,900
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 20 April 2012 - 08:12 AM

Chiar azi pe situl stirilor protv... :) http://stirileprotv....-oficialii.html

#31 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationBucuresti

Postat 20 April 2012 - 08:22 AM

Si mie mi se pare logic sa spun ca nu sunt de acord, ca familia sa stie ce are de facut, daca tine sa-mi respecte vointa.
Oricum familia mea stie, si in cazul meu si in cazul fratelui meu! Eu sunt de acord.

#32 Useril este offline   cristinaD 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationV.A.

Postat 20 April 2012 - 12:12 PM

Sunt pro donare de organe.Daca pot ajuta pe cineva de ce sa nu o fac...

#33 Useril este offline   Gorgona 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 17 October 2012 - 10:49 PM

http://www.cancan.ro...ele-239052.html

#34 Useril este offline   verber 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,867
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 18 October 2012 - 07:39 AM

Si eu as da....mai putin inima.....pe care as inlocuii cu o alta mare si generoasa care mi ar da o a doua viata!!
Asta dupa episodul de ieri ....cind nu fusei la bal:(

#35 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationBucuresti

Postat 18 October 2012 - 09:36 AM

Frumoasa poveste de revenire spectaculoasa, Gorgona!
Se intampla, dar procentual foarte rar! E tot o chestiune de alegere, nu mi-as dori sa vina mama sa ma viziteze ani de-a randul in timp ce eu zac!Plus cheltuielile spitalicesti, bag familia in faliment la sigur!
Ti-am zis viziunea mea, pacatul lor sa fie, ca de ceva tot trebuie sa murim! Daca nu trebuie, ne trezim ca fata din povestea ta.
Deci e simplu pentru mine, daca nu trebuie sa mor, ma salveaza Dumnezeu, dar daca nu ma salveaza, de ce sa mor si eu si altul??!
Cui ii face bine asta? Ce bine suprem ocroteste? Si de ce as vrea eu sa stau ani de zile suspendata intre viata si moarte si ai mei terorizati de fiecare data cand suna telefonul?? Sa zicem ca ma trezesc eu si aflu ca mama a facut atac de cord?? Ce mare lucru am obtinut?

#36 Useril este offline   Uma 

• Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 19 October 2012 - 03:46 PM

Vezi postareazerda, la 18 October 2012 - 09:36 AM, a spus:

Ce mare lucru am obtinut?

Speranta..nu a ta, ci a celor dragi.

Mie nu mi-e teama de moarte, o vad ca pe un prag pe care trebuie cu totii sa-l trecem, ca asta e, e singura chestie SIGURA care ni se va intampla.

Din pacate insa, cu tot altruismul si dorinta de a ajuta, am aceeasi strangere de inima pe care Dexter a exprimat-o foarte bine. Sunt situatii in care medicii renunta mult prea usor cu gandul ca organele tale ajuta dpdv material spitalul ...si atunci ma revolt ca nu mi s-ar da o sansa egala, ca voi fi privita ca un corp cu organe in loc de a fi privita ca un om care are dreptul la toate sansele.

Si atunci las totul in mainile alor dragi, sa decida ei ce si cum.

E un subiect care ma preocupa de 14 ani...si repet, sunt altruista din fire, sar in ajutor si vreau sa fac bine, dar ma gandesc la ce ar insemna pierderea mea pentru familie, ce ar insemna sa nu fiu eu ca om, suport, familie in viata lor. Si le las lor decizia in loc sa am cardul de donator. Dar ei stiu ce vreau eu si daca ei simt ca nu e nicio sansa, atunci e ok sa-mi doneze organele interne :floare: (Asta de la vorba, buna sa-ti fie inima si restul organelor interne)
A cat is a friend fur-ever !

#37 Useril este offline   aura 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 19 October 2012 - 04:26 PM

Eu personal sunt indecisa. Ce e sigur e ca nu mi-as face card de donator, din motivele enuntate de dexter si gorgona. Aprob insa, de pe acum, orice decizie pe care o vor lua cei dragi cand sfarsitul va veni pentru mine.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#38 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationBucuresti

Postat 19 October 2012 - 05:29 PM

Nu vreau sa ranesc pe nimeni de aici! Mama mea a murit la 28 de ani de septicemie, nu i-a luat nimeni nicio geana ca-i rupea matusa stresanta daca incercau!
Ea avea cancer pulmonar. Daca se gasea un plaman pentru ea, nu ajungea cu sistemul imunitar la pamant sa faca septicemie!
Avea 28 de ani, mai putini decat multi de aici de pe forum, doi copii sanatosi si as zice destul de reusiti, toate motivele sa traiasca, deci nu ma luati cu gandirea pozitiva!
Era subiectul perfect sa aiba inca o sansa! Nu se putea atunci, nu erau donatori, baza de data, nimic!
De aia putin imi pasa care ma omoara mai repede: seful de stres la munca calcindu-ma in picioare zilnic, sau doctorul grabit la spital, macar ramane dupa mine ceva!Cred ca e singura chestie de dac din mine: Vom muri si vom fi liberi!
De aia si eu si fratele meu in America vrem sa fim donatori! In rest fiecare cu ale lui, daca mor, tot nu-mi mai pasa! Eu am sarit odata peste groapa cum mi-au zis doctorii, asa ca o minune s-a facut de catre doctori.
Si suferinta parintilor cand vad boala copiilor este ingrozitoare! Cand am ajuns la spitalul de urgenta la chirurgie, mama a urlat in toate telefoanele la rand, la toti care o intrebau de mama ei care tocmai isi pusese un pace-maker, e bine, lasati-ma in pace copilul meu sufera! Si era mama ei buna si copilul sotului ei, ca sa ne intelegem!

Stiu ca sunt patimasa, sa ma scuzati, dar e un subiect care imi calca fix pe inima!

Cry just a little for me! este un cantec al lui Faith Hill pentru cei care nu stiu.

#39 Useril este offline   Ioana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 19 October 2012 - 06:21 PM

Vezi postareaGorgona, la 17 October 2012 - 10:49 PM, a spus:

Se mai intampla si cazuri fericite, cam rare, e adevarat.As fi vrut ca si nepotul nostru sa fie printre cei norocosi,dar n-a fost sa fie :floare:, iar lucrul bun facut din inima de catre parinti a fost sa doneze organele.
Nu zic ca n-ar fi dr fara inima care pun capat mai devreme si opresc aparatele fara a da o sansa.Eu ma limitez doar la experienta noastra nefericita cand dupa o luna de stat in coma, chiar daca si-ar fi revenit nu ar fi fost decat o leguma, legata de aparate,atata tot.Cum poate traii cineva cand creierii sunt facuti pilaf?(scuzati comparatia,dar asa a fost) :toothy6:
In situatii de genul asta mai bine sa pui capat suferintei si celui de pe patul de spital cat si al familiei care nu poate face nimic
:toothy9;

Este adevarat ca e o decizie foarte grea de luat si cum spuneam si la inceputul subiectului, fiecare face cum crede si simte, nimeni nu critica pe nimeni.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#40 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationBucuresti

Postat 19 October 2012 - 06:33 PM

Ioana, eu te inteleg perfect, numai cand ajungi in situatii atat de extreme simti un pic dincolo de ce ar fi carapacea de ocrotire naturala!
Dar trebuie sa spunem ca existam si noi si cei care ar fi dorit o alta solutie, nu sa mori si te astupa pamantul!
Parintii aia au facut mai mult bine decat am putut face eu toata viata mea!
Au dat viata si speranta, poate nu a lor, dar a altora!Si cum spunea Agostinho Neto exista sfintenia sperantei!

Arata acest topic

• 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Parteneri: Creare site de prezentare Creare site responsive Creare site