Forum Culinar: Donare organe - Forum Culinar

Salt la continut

• 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Donare organe pareri

Poll: Pro sau contra (38 membri au votat)

Ati dona organele?

1. DA (32 voturi [82.05%])

Procentaj din vot: 82.05%

2. NU (2 voturi [5.13%])

Procentaj din vot: 5.13%

3. POATE (5 voturi [12.82%])

Procentaj din vot: 12.82%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#41 Useril este offline   Uma 

• Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 19 October 2012 - 07:41 PM

Eu pot sa-ti dau exemplu pe tatal meu, care in 2005 nu i se dadea NICIO sansa de a trai. Absolut toti medicii ne spuneau sa ne pregatim de la revedere si totusi si-a revenit si a mai trait niste ani. Eu am refuzat sa accept si bine am facut.
Am vazut clar cum pentru ei era doar un numar, un corp -asa ca mai ales in Romania, imi pare rau dar nu as putea lasa un medic sa-mi decida soarta.

Nu intelege gresit ca nu vrem sa ajutam - dar, prefer sa las decizia in mana celui drag, caruia ii pasa de mine, decat in mana unui medic, care da, a depus un juramant, dar realitatea o stim cu totii.

Un ajutor mare il puteti da donand sange (pentru sange si celule stem) si maduva osoasa (bone marrow) pentru bolanvii de leucemie. Daca donatul de sange e usor, cel de maduva osoasa implica o operatie, dar puteti salva vieti. In Canada e o banca unde te inscrii (pur si simplu iti ia cu un betisor din saliva si esti inregistrat) - daca te potrivesti cu un bolanv, atunci doar treci prin tot procesul (in care ti se ia maduva dintr-un os mai mare, deobicei pelvis)E dureros pentru cateva saptamni, dar te refaci si salvezi o viata..
A cat is a friend fur-ever !

#42 Useril este offline   Ioana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 19 October 2012 - 08:15 PM

Uma, la 19 October 2012 - 07:41 PM, a spus:

Eu pot sa-ti dau exemplu pe tatal meu, care in 2005 nu i se dadea NICIO sansa de a trai. Absolut toti medicii ne spuneau sa ne pregatim de la revedere si totusi si-a revenit si a mai trait niste ani. Eu am refuzat sa accept si bine am facut.
Am vazut clar cum pentru ei era doar un numar, un corp -asa ca mai ales in Romania, imi pare rau dar nu as putea lasa un medic sa-mi decida soarta.

Nu intelege gresit ca nu vrem sa ajutam - dar, prefer sa las decizia in mana celui drag, caruia ii pasa de mine, decat in mana unui medic, care da, a depus un juramant, dar realitatea o stim cu totii.

Un ajutor mare il puteti da donand sange (pentru sange si celule stem) si maduva osoasa (bone marrow) pentru bolanvii de leucemie. Daca donatul de sange e usor, cel de maduva osoasa implica o operatie, dar puteti salva vieti. In Canada e o banca unde te inscrii (pur si simplu iti ia cu un betisor din saliva si esti inregistrat) - daca te potrivesti cu un bolanv, atunci doar treci prin tot procesul (in care ti se ia maduva dintr-un os mai mare, deobicei pelvis)E dureros pentru cateva saptamni, dar te refaci si salvezi o viata..

Poate ca mai ales in Romania asa o fi, ca stiu cum e pe acolo, dar acidentul nu s-a intamplat in Romania ci in Italia, copilul a fost la 2 spitale si au fost cerute parerile si parerile altor profesori dr de specialitate de la alte spitale.
Se stie ca un corp mai batran e mai rezistent decat organismul unui tanar, pare ciudat,dar asa este.
Au fost bolnavi de cancer tineri care nu au facut fata tratamentelor, in schimb batrani care desi nu li s-au dat sanse au mai trait ceva ani si-l am ca exemplu pe bunicu meu care dupa operatia de cancer si 1 sedinta de chimio ca restu nu le-a mai suparat a mai trait inca 6 ani la varsta de 85 de ani.

Transplantul de maduva, ok, salveaza, dar o anumita parte, dar ce vacem de ex. cum este cazul lui Veber care ar avea nevoie de transplant de inima?donam sange, maduva?Nu.
Dar intotdeauna vor exista dispute pe tema asta.Eu sunt de parere ca daca e sa fiu in situatia asta si ar fi sa nu fie ceasul meu dar dr ar spune ca nu mai e nimic de facut Dumnezeu nu m-ar lasa, dar daca timpul meu a venit atunci impacata tb sa fiu la fel si familia mea.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#43 Useril este offline   Uma 

• PipPipPipPip
  • LocationMica's world

Postat 19 October 2012 - 08:26 PM

Ioana, eu nu sunt impotriva donarii organelor! Din contra, am zis mai sus ca ii voi lasa pe ai mei sa decida cand e ok sa ma lase sa ma duc (daca va fi cazul) si atunci automat, ei stiu ca vreau sa donez organele, deci daca am ceva ce functioneaza si poate fi folosit de altii e ok.

DAR, nu vreau ca un medic sa vada cardul meu de donator si sa zica, las' ca nu mai ma obosesc tare cu ea, ca iote ca fac rost de piese de schimb pentru altii.
Repet, ideal ar fi sa nu existe asemenea cazuri, dar realitatea e ca exista, indiferent de tara!

Acum sa-ti spun ceva...cat de etic e sa zici, deabea astept sa primesc un plaman, o inima noua? Asta presupune ca imi doresc ca altul sa moara ca sa scap eu?
Pe mine asta ma preocupa sincer.
Si vorbesc stric din punct de vedere al unui primitor (nu al celui drag care nu vede decat ca-si pierde omul drag de langa!)

Si ca om care si-a vazut puiul de om de 3 ani suferind de leucemie, iti zic eu ca salvarea pe care o poti da cu maduva de os e LA FEL de importanta ca un transplant de orice organ! Nu e cazul sa minimalizam ORICE fel de salvare, mai ales cand sunt atat de multi copii care sufera!

#44 Useril este offline   ralesu 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 19 October 2012 - 09:20 PM

Uma, la 19 October 2012 - 08:26 PM, a spus:

Ioana, eu nu sunt impotriva donarii organelor! Din contra, am zis mai sus ca ii voi lasa pe ai mei sa decida cand e ok sa ma lase sa ma duc (daca va fi cazul) si atunci automat, ei stiu ca vreau sa donez organele, deci daca am ceva ce functioneaza si poate fi folosit de altii e ok.

DAR, nu vreau ca un medic sa vada cardul meu de donator si sa zica, las' ca nu mai ma obosesc tare cu ea, ca iote ca fac rost de piese de schimb pentru altii.
Repet, ideal ar fi sa nu existe asemenea cazuri, dar realitatea e ca exista, indiferent de tara!

Acum sa-ti spun ceva...cat de etic e sa zici, deabea astept sa primesc un plaman, o inima noua? Asta presupune ca imi doresc ca altul sa moara ca sa scap eu?
Pe mine asta ma preocupa sincer.
Si vorbesc stric din punct de vedere al unui primitor (nu al celui drag care nu vede decat ca-si pierde omul drag de langa!)

Si ca om care si-a vazut puiul de om de 3 ani suferind de leucemie, iti zic eu ca salvarea pe care o poti da cu maduva de os e LA FEL de importanta ca un transplant de orice organ! Nu e cazul sa minimalizam ORICE fel de salvare, mai ales cand sunt atat de multi copii care sufera!

Sunt total de acord!

#45 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 October 2012 - 11:30 PM

Nu stiu ce familii aveti voi.Cand a auzit mama ca noi doi vrem sa ni se doneze organele care or functiona, a plans 3 zile la fiecare pe rand! A zis ca ea n-o sa fie in veci de acord cu asta! Nu am mintit, nu a fost o figura de stil ca i-am zis sa lase bocitul ca vin si-o bantui daca nu face cum vreau eu!
A zis ca nu POT SA-I las povara asta EI! CUM o sa traiasca ea cu gandul asta!
Eu daca imi iubesc familia, am luat eu decizia pentru toti! In definitiv sunt cea mai indreptatita s-o faca!
Eu nu pot dona sange sau maduva pentru ca am avut hepatita, sa ma blamez??
cam asa

Edit ca sa fiu scrupuloasa cu orice detalii, pe ea n-o intreba nici dracu, singura ruda a noastra de gradul unu este tata si el e ca noi, trebuia sa semanam cu cineva!
Dar, daca nu era momentul de criza lacrimogena, poate tata nu ar fi stiut ce important ni se pare si ar fi avut dubii!
Pe bunicul l-au omorat doctorii cu zile din cauza unei apendicite, nu i-au luat niciun soi de organe.

Eu nu cred ca exista o dilema morala, sau c-ai vrea sa moara altul, ca sa traiesti tu. Odata ajuns acolo, tu vrei doar sa traiesti! punct final!
Pe de alta parte daca cineva moare, dar nu vrea sa fie totul inutil, de ce te-ai simti incorect, sau ne-etic tu?!
Care e dilema morala? daca nu vroia, nu spunea asta! Daca a fost o dilema candva a sortat-o cel care are card de donator!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#46 Useril este offline   Uma 

• PipPipPipPip
  • LocationMica's world

Postat 20 October 2012 - 01:13 AM

Da, daca ar fi pur si simplu o inima de plastic pe care o cumpar de la magazin, nu ar implica niciun fel de traire din partea mea. Dar pentru ca salvarea mea implica moartea altei persoane (chiar daca nu e provocata de mine) pur si simplu nu as putea sa mi-o doresc.
Dorinta de viata da..dar dorinta ca altul sa moara sa traiesc eu ..nu. De aici dilema MEA etica.

Drept e si ce spui tu, persoana respectiva a murit si asta e.

Dar fiecare cu perceptia lui. Poate ca e vina mea ca nu privesc niciodata lucrurile pragmatic :((

#47 Useril este offline   Uma 

• PipPipPipPip
  • LocationMica's world

Postat 20 October 2012 - 01:18 AM

zerda, la 19 October 2012 - 11:30 PM, a spus:

Eu nu pot dona sange sau maduva pentru ca am avut hepatita, sa ma blamez??

Cine vorbeste de blamare? Ne exprimam punctul de vedere, pana la urma fiecare are dreptul sa faca ce crede ca e bine.
Ce am vrut sa subliniez e ca si donatul de sange sau maduva poate salva vieti si este la fel de important!

#48 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationBucuresti

Postat 20 October 2012 - 01:57 AM

Of Doamne, ma faci sa ma simt ca matusa universala care le-a trait pe toate!
Cum s-a observat nu o duc bine cu sanatatea,daca nu scartaie aici, e colea!
Sunt satula sa citez din propria mea viata, poate unii n-au ce cita, sau altii se jeneaza s-o faca!
Eu nu am de ce, nici la una, nici la alta!
Nu am fost crescuta pe marginea santului, cat de enervant poate sa fie sa va zic ca eu purtam insigne cu Donati sange cand eram pioner, matusa biochimist care acum e Montreal, lucra la Institutul de Hematologie!
Sa facem abstractie de matusa, de hematologie si de tot, topicul era despre donarea de organe!
Sa ma recorijez: pot dona organe pentru ca oricum se face un tratament intensiv de sustinere a imunitatii, intruct hepatita epidemica de tip A nu te omoara!
Eu nu pot dona sange si e pacat, dar nu am voie! Dar un rinichi care functioneaza pot!
Dar topicul era despre donarea de organe!

Si revenim, mas sabe el diablo por viejo, que por diablo!

Persoana respectiva e gata moarta, poate fi un imbecil de motociclist care saptamana trecuta a accidentat doi copii si o bunica, poate fi un afacerist cazut in cap nebun dupa noua lui jucarie de masina smechera sau se da cu parapanta, poate fi un nea Gica de la scularie care s-a trezit ca el se crede in matrix!
Nu i-ai dorit moartea, nu te-ai rugat sa moara, dar acest gen de persoane au un contract cu moartea, pentru ca risca!
Eu vreau sa traiesc PUNCT! Cum aleg altii sa-si traiasca viata este alegerea lor si rezultatul alegerii lor. Ca au murit, iar problema lor, nu e a mea, ca nu i-am omorat eu!
De ce sa fie asta dilema mea ??Ei si-au trait cum au vrut viata, undeva in ce le-a ramas din simtul etic au zis, poate totusi nu mor chiar asa degeaba!
Universul este energie care se transforma.
Cred ca exagerezi spunind ca cei care au nevoie doresc moartea cuiva, pentru ca ei sa traiasca, dar daca vreau sa fiu cinica iti raspund: homo hominis lupus!
Numai ca nu vreau, ma gandesc si la alte lucruri in joc si vad ca pana la urma ce suntem noi nu e doar carne si oase!Sau organe!
Parerea mea, ovcors!
Si ce este inefabil in fiinta mea imi spune ca n-as fi fericita sa stiu ca cineva putea sa traiasca cand eu am murit, dar nu s-a putut face operatia!

#49 Useril este offline   Uma 

• PipPipPipPip
  • LocationMica's world

Postat 20 October 2012 - 04:03 AM

zerda, la 20 October 2012 - 01:57 AM, a spus:

Of Doamne, ma faci sa ma simt ca matusa universala care le-a trait pe toate!
Cum s-a observat nu o duc bine cu sanatatea,daca nu scartaie aici, e colea!
Sunt satula sa citez din propria mea viata, poate unii n-au ce cita, sau altii se jeneaza s-o faca!
Eu nu am de ce, nici la una, nici la alta!
Nu am fost crescuta pe marginea santului, cat de enervant poate sa fie sa va zic ca eu purtam insigne cu Donati sange cand eram pioner, matusa biochimist care acum e Montreal, lucra la Institutul de Hematologie!
Sa facem abstractie de matusa, de hematologie si de tot, topicul era despre donarea de organe!
Sa ma recorijez: pot dona organe pentru ca oricum se face un tratament intensiv de sustinere a imunitatii, intruct hepatita epidemica de tip A nu te omoara!
Eu nu pot dona sange si e pacat, dar nu am voie! Dar un rinichi care functioneaza pot!
Dar topicul era despre donarea de organe!

Si revenim, mas sabe el diablo por viejo, que por diablo!

Persoana respectiva e gata moarta, poate fi un imbecil de motociclist care saptamana trecuta a accidentat doi copii si o bunica, poate fi un afacerist cazut in cap nebun dupa noua lui jucarie de masina smechera sau se da cu parapanta, poate fi un nea Gica de la scularie care s-a trezit ca el se crede in matrix!
Nu i-ai dorit moartea, nu te-ai rugat sa moara, dar acest gen de persoane au un contract cu moartea, pentru ca risca!
Eu vreau sa traiesc PUNCT! Cum aleg altii sa-si traiasca viata este alegerea lor si rezultatul alegerii lor. Ca au murit, iar problema lor, nu e a mea, ca nu i-am omorat eu!
De ce sa fie asta dilema mea ??Ei si-au trait cum au vrut viata, undeva in ce le-a ramas din simtul etic au zis, poate totusi nu mor chiar asa degeaba!
Cred ca exagerezi spunind ca cei care au nevoie doresc moartea cuiva, pentru ca ei sa traiasca, dar daca vreau sa fiu cinica iti raspund: homo hominis lupus!
Numai ca nu vreau, ma gandesc si la alte lucruri in joc si vad ca pana la urma ce suntem noi nu e doar carne si oase!Sau organe!
Parerea mea, ovcors!
Si ce este inefabil in fiinta mea imi spune ca n-as fi fericita sa stiu ca cineva putea sa traiasca cand eu am murit, dar nu s-a putut face operatia!

Cafeluta , ar ajuta foarte mult dialogul daca niciunul dintre noi nu ar avea impresia ca detine adevarul absolut.

"Exagerarea" mea, este dreptul meu la opinie si nu apreciez faptul ca imi dai peste "degete" pentru ca nu gandesc ca tine (sau mai mult, o iei chiar personal ca nu gandesc ca tine). Pentru mine orice om, indiferent de acele motive pe care mi le dai tu, este un OM, este copilul cuiva, are dreptul la viata. E ok daca nu poti intelege punctul meu de vedere, dar as aprecia foarte mult respectul pe care ti-l arat sa fie reciproc.

Cat despre repetitia "dar vorbim despre organe" te-as ruga sa re-citesti mesajul meu in care spun foarte clar ca eu am trait drama de a avea un copil de 3 ani diagnosticat cu leucemie.
Imi cer scuze ca te-a iritat atat ca intr-un subiect despre "donare de organe"indraznesc sa incurajez si un alt mod de a salva vieti, atat timp cat suntem in viata (repet, cei ce pot,cei ce vor, decizia fiecaruia!). Tot donare e, de sange, de maduva, dar tot o viata se salveaza.

Mesajul tau m-a intristat foarte rau.

#50 Useril este offline   Gorgona 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 20 October 2012 - 04:43 AM

Uma, la 20 October 2012 - 04:03 AM, a spus:

Cafeluta , ar ajuta foarte mult dialogul daca niciunul dintre noi nu ar avea impresia ca detine adevarul absolut.

"Exagerarea" mea, este dreptul meu la opinie si nu apreciez faptul ca imi dai peste "degete" pentru ca nu gandesc ca tine (sau mai mult, o iei chiar personal ca nu gandesc ca tine). Pentru mine orice om, indiferent de acele motive pe care mi le dai tu, este un OM, este copilul cuiva, are dreptul la viata. E ok daca nu poti intelege punctul meu de vedere, dar as aprecia foarte mult respectul pe care ti-l arat sa fie reciproc.

Cat despre repetitia "dar vorbim despre organe" te-as ruga sa re-citesti mesajul meu in care spun foarte clar ca eu am trait drama de a avea un copil de 3 ani diagnosticat cu leucemie.
Imi cer scuze ca te-a iritat atat ca intr-un subiect despre "donare de organe"indraznesc sa incurajez si un alt mod de a salva vieti, atat timp cat suntem in viata (repet, cei ce pot,cei ce vor, decizia fiecaruia!). Tot donare e, de sange, de maduva, dar tot o viata se salveaza.

Mesajul tau m-a intristat foarte rau.

Uma, iti trimit o imbratisare puternica si calda! :((

#51 Useril este offline   verber 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,867
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 20 October 2012 - 05:17 AM

zerda, la 20 October 2012 - 01:57 AM, a spus:

Perfect de acord.....cit mi as dori si eu sa am mustrari de constiinta.....
Zerdakis :((

#52 Useril este offline   Uma 

• PipPipPipPip
  • LocationMica's world

Postat 20 October 2012 - 05:18 AM

Gorgona, la 20 October 2012 - 04:43 AM, a spus:

Uma, iti trimit o imbratisare puternica si calda! :((

Multumesc Gorgona :P

#53 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationBucuresti

Postat 20 October 2012 - 08:02 AM

"Imi cer scuze ca te-a iritat atat ca intr-un subiect despre "donare de organe"indraznesc sa incurajez si un alt mod de a salva vieti, atat timp cat suntem in viata (repet, cei ce pot,cei ce vor, decizia fiecaruia!). Tot donare e, de sange, de maduva, dar tot o viata se salveaza.

Mesajul tau m-a intristat foarte rau. "
Numarul unu: eu la subiectul despre donarea de organe pot vorbi si despre donarea de maduva! Cum insa ti-a spus si Ioana, asta nu salveaza vazul cuiva care nevoie de cornee, tatal cuiva care are nevoie de rinichi, nu de sange, nu de maduva are nevoie, nu poti sa-i dai cuiva maduva sa-i salvezi plamanii care au mucoviscidoza sau sunt distrusi de un accident sau sa-l mentii in viata cand inima lui nu mai bate dupa nicio pricepere a vreunui doctor pentru ca e este depasita de viata si copilul are 10 ani!
Numarul doi: ma inclin in fata ta ca poti salva vieti prin donarea de maduva, este la fel de important ca toate celelalte forme de donare a organelor, cum am si spus, mie nu mi se permite! Nu stiam ca ai fost mama si ti-a murit puiul, condoleante!
Numarul 3: de ce te-am intristat??Ti-am spus ca am umblat cu insigna cu Donati sange de cand eram pitica? Ai observat? Uite, trebuia sa ma inscriu atunci la donat maduva, ca ma calificam! OOOOOO nu, ca eram minora, intelegi, sunt multe aspecte pe care eu nu vad ca tu le-ai explorat!
Da, ma inscriu si maine, dar intr-un organism colapsat de leucemie, numai de virusul meu n-au nevoie, l-as avea pe constiinta daca nu-l declar! Si daca-l declar, nu ma calific
In timp ce ca sa salvez un om de insuficienta renala, rinichiul meu ar putea fi bun!Oricum se dau medicamente de sustinere a imunitatii si de hepatita A nu moare nimeni, de insuficienta renala multi!
Fiecare face ce vrea cu corpul lui, de la cei care fumeaza, pana la cei care se tem de acte de terorism asupra lui, eu aleg sa nu fi murit degeaba!
Ce este in asta de intristat?? Ca nu va inteleg, dau scris ca nici intr-o mie de ani!
Uite DECLAR ca nu pot sa pricep cealalta opinie, contravenind ea tuturor lucrurilor pe care le apreciez, inteleg si imbratisez, experientei mele de viata!
Cum am zis acum 3 pagini, nu poti sa astepti minuni pentru tine si ai tai, dar sa nu fi dispus sa faci acelasi lucru pentru altii, nu e cinstit!
Nu cred ca nimeni v-a silit sa fiti de acord cu solutia asta, eu va respect dreptul la opinie, dar imi spun si eu parerea pentru cei care citesc accidental si poate nu au inca o opinie formata!
E parerea mea si nu ma rusinez cu ea, oricum ai da-o nu vad de ce ar trebui s-o fac!
Imi pare rau insa de disconfortul cauzat, nu stiam de copilul tau, dar asa cum eu as fi facut orice pentru ai mei, fii sigura ca as fi facut si pentru el, eu nu am doua unitati de masura!

#54 Useril este offline   aura 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 October 2012 - 01:04 PM

eu inteleg perfect ce a spus Uma, si aprob 100%.

In primul rand, in ipoteza ca toata lumea ar avea un card de donator de organe, nu cred ca problema transplanturilor ar fi rezolvata.

In al doilea rand, exista persoane care sar randul. Crezi ca presedintele USA ar sta la rand, daca ar avea nevoie de un organ pentru el sau familia lui? Cu bani si putere cumperi orice.

Eu nu as avea incredere in medici.

Ca sa-ti faci o idee despre ce vorbesc, in Canada dentistii nu trateaza dintii ci planul de asigurare. Cu cat asigurarea ta acopera mai mult, cu atat cariile din gura ta se inmultesc si factura creste. Daca destistii se poarta asa, ce incredere sa am in medici?

In plus, Gary S. Becker, economist american, unul din parintii economiei capitaliste, laureatal premiului Nobel, are o parere foarte interesanta referitoare la donarea de organe.

Aparent, daca toate persoanele implicate in accident, care indelinesc toate conditiile, ar dona organe, numarul celor care asteapta un transplant ar fi in continuare in crestere, chiar daca in State lista accidentelor este mai lunga decat a celor care asteapta un organ. citeste aici

De aceea el propune un schimb care, din punctul lui de vedere, se pare ca ar rezolva problema si ar fi chiar echitabil. Bani pe transplant. Asta e solutia lui. Asa toata lumea ar fi multumita, unul are banii si altul organul. Si el considera asta un gest umanitar!!!

Se adevereste din nou ca drumul spre iad e pavat cu bune intentii.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#55 Useril este offline   Uma 

• PipPipPipPip
  • LocationMica's world

Postat 20 October 2012 - 02:14 PM

Din fericire omuletul meu traieste, a avut norocul sa fie tratat intr-o tara in care seful sectie de oncologie e mai putin preocupat de a-si face parcare noua decat sa-si cumpere aparate care sa citeasca rezultatele punctiei (nu, nu Canada). Nu e copilul nascut de mine,e nepotul meu. Dar care e si copilul meu. Cand zeci de persoane s-au oferit sa doneze sange, prieteni ai prietenilor, colegi ai colegilor (pentru ca in primele doua luni in care a fost internat in Bucuresti, nu aveau sange pentru transfuzii!) a fost un ajutor imens, la fel de important. Poate pricepi, poate nu, e ok, cei care pot, o fac.

Cat despre intristare, daca nu ai inteles din mesajele mele anterioare, e ok, nu te agita. O sa incerc sa am un dialog doar cu cei ce pot comunica matur, care au capacitatea de a nu sari in sus si a lua totul extrem de personal cand altcineva are alta parere, si care isi dau osteneala sa inteleaga ce vrea interlocutorul sa zica. Pentru mine discutia cu tine este inchisa pentru ca sincer ar fi o pierdere de timp de ambele parti.

Aura ai perfecta dreptate. Ma bucur ca ai inteles perfect ce am vrut sa spun.

#56 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • LocationBucuresti

Postat 20 October 2012 - 02:18 PM

Imi cer scuze ca efectiv nu am timp sa citesc. Vad ca la voi in Canada contrar celor ce s-ar putea crede din exterior, situatia este mai imputita ca in alte locuri.
Aici in Romania treaba e oabla: se ofera rinichi si ficati la mica publicitate! Sigur ca sunt legi impotriva... etc, dar tot apar anunturi!
Acum de cand cu netul e si mai greu de controlat!
Insa incerc sa-mi dau seama de unde atata negativitate la voi, ca toate: dexter, uma si tu stati acolo?!?!
Cat despre imbecilul laureat cu Nobel permite-mi sa-i adresez o intrebare: daca esti bolnav si nu ai bani, mori ca un caine pe marginea drumului?? ca nu ai cu ce face troc!
Asta este legea selectiei naturale, cand am inceput sa facem trepanatii acum 2500 de ani, cred ne-am desprins nitel de zona aia!

#57 Useril este offline   aura 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 October 2012 - 04:11 PM

Zerda, poti sa-i spui negativism. Eu i-as spune protectie. Aici, de multe ori, se intampla lucruri incredibile si nimeni nu te protejeaza. Daca nu ai grija singur de tine, nimeni nu o va face. E un fel de jungla, capitalism ii zice acum. Asta e opinia mea.

Eu nu vreau sa conving pe nimeni ca am dreptate. Maya s-a aratat interesata de logica celor care ar fi impotriva sau indecisi.

Desigur, fiecare caz e diferit si nu pot judeca un intreg pe baza catorva exemple. Dar experienta de aici mi-a aratat ca e mai bine sa sufli si in iaurt.

Daca ne intoarcem la donarea de organe, eu zic ca situatia e mai complicata. Fiecare caz e diferit si de aceea ar trebui judecat diferit, la momentul respectiv in functie de intreaga conjunctura.

Mai e si problema eticii. Nu avem dreptul sa hotaram cine moare si cine traieste. Dar daca omul e pe lista de asteptare, involuntar spera ca cineva sa moara. Altfel cum si-ar primi organul? Chiar daca motociclistul accidentat e tampit si a facut la randul lui alte accidente, nu avem dreptul sa-i hotaram destinul. Si in nici un caz greselile lui nu ar putea fi o scuza pentru "graba" doctorului.

Eu de ex, nu as putea dormi linistita daca as sti ca am primit un organ de la un donator "fortat".

Ca si donator, detinerea cardului de donor de organe e o declaratie a umanitatii si generozitatii. Pana aici toata lumea e de acord. Daaaaar, cand iti declari umanitatea iti asumi si erorile/ispitele mai mult sau mai putin involuntare ale celor din jur. Pentru mine, detinerea cardului ar putea fi o ispita pentru unele minti bolnave, iar eu pur si simplu nu vreau sa-mi asum riscul. Asta ma face mai putin altruista? Poate da, poate nu. Fiecare le stie pe ale lui, intoleranta nu-si are rostul aici. M-am ferit toata viata mea de etichete.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#58 Useril este offline   Uma 

• PipPipPipPip
  • LocationMica's world

Postat 20 October 2012 - 05:57 PM

aura, la 20 October 2012 - 04:11 PM, a spus:

Daca ne intoarcem la donarea de organe, eu zic ca situatia e mai complicata. Fiecare caz e diferit si de aceea ar trebui judecat diferit, la momentul respectiv in functie de intreaga conjunctura.

Mai e si problema eticii. Nu avem dreptul sa hotaram cine moare si cine traieste. Dar daca omul e pe lista de asteptare, involuntar spera ca cineva sa moara. Altfel cum si-ar primi organul? Chiar daca motociclistul accidentat e tampit si a facut la randul lui alte accidente, nu avem dreptul sa-i hotaram destinul. Si in nici un caz greselile lui nu ar putea fi o scuza pentru "graba" doctorului.

Eu de ex, nu as putea dormi linistita daca as sti ca am primit un organ de la un donator "fortat".

Ca si donator, detinerea cardului de donor de organe e o declaratie a umanitatii si generozitatii. Pana aici toata lumea e de acord. Daaaaar, cand iti declari umanitatea iti asumi si erorile/ispitele mai mult sau mai putin involuntare ale celor din jur. Pentru mine, detinerea cardului ar putea fi o ispita pentru unele minti bolnave, iar eu pur si simplu nu vreau sa-mi asum riscul. Asta ma face mai putin altruista? Poate da, poate nu. Fiecare le stie pe ale lui, intoleranta nu-si are rostul aici. M-am ferit toata viata mea de etichete.

Aura ma bucur sa vad ca nu sunt singura inocenta care are o problema de etica si aprecieaza viata FIECARUI om.
Si din pacate, trebuie sa spun ca am mult mai multa incredere in decizia unui medic canadian decat al unui medic roman. Experientele personale, ale familiei si ale prietenilor ramasi in Romania imi confirma harababura si nebunia din sistemul medical roman. Niciun sistem nu e perfect, dar sa-mi fie cu iertare...ce se intampla in biata tarisoara...dar asta e alta poveste.
Experientele cu medicii canadieni (ale mele si ale prietenilor), cel putin pana acum, au fost doar pozitive. Internat in spital, tratat cu respect, fara sa dai nici 2 lei asistentelor, medicilor, etc...deci da, Canada, tara tare rau de trait =))

Dar, asa cum ziceai si tu, prefer sa stiu ca-mi are spatele un om caruia ii pasa de mine si e capabil sa ia deciziile bune (pentru mine, evident)

#59 Useril este offline   Maya 

• Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,226
  • LocationGermany

Postat 20 October 2012 - 08:08 PM

aura, la 20 October 2012 - 04:11 PM, a spus:

Maya s-a aratat interesata de logica celor care ar fi impotriva sau indecisi.

Da, pentru ca ma intereseaza ce si cum gîndesc oamenii pe tema asta. Consider o tema extrem de delicata, tocmai pentru ca exista asa multe cazuri sensibile si complexe, de aceea prefer sa nu ma amestec (prea mult).

Scriam pe prima pagina despre sondajul ala în care foarte multi oameni doresc sa devina donatori de organe, dar putini dintre ei au card... nu îl vor din aceleasi motive mentionate de voi. Majoritatea acestor oameni prefera sa hotarasca cei ramasi, atunci cînd e cazul.

Nici o "donare" nu e mai importanta decît cealalta. Fie ca e vorba de un rinichi, o inima, maduva sau sînge. Oricare dintre ele poate salva vieti.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#60 Useril este offline   floricica 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 22 October 2012 - 01:05 PM

Eu, cu buna vointa si in deplina cunostinta am incredere in medici si in juramantul lor si mi-am facut card de donator al tuturor organelor.
De asemenea ai optiunea de a alege pentru donare :
rinichi
inima
ochi
os
ficat
plaman
piele
pancreas

Mentionez ca donarea de sange IN CANADA este limitata. Eu pentru ca am calatorit in Europa de Vest in ultimii 5 ani nu pot dona sange in Canada. Procedeul e urmatorul : suni la un centru , iti alegi un centru de donare si in procesul de programare ti se pun cateva intrebari.. mai ales calatoriile facute in ultimii 5 ani. Pentru ca Europa de Vest a avut incidente de mad cow si alte epidemii, cei care au calatorit in acele regiuni nu au sangele destul de pur pentru normele canadiene. Eu am mentionat cand am fost intrebata de calatorii externe ..Cuba, Dominicana, Mexic...astea sunt ok. I was in Europe, too, ...West sau East? In amandoua. Pai de la West nu acceptam..sunati-ne peste 2 ani. Va multumim pentru interes.

Uma, daca tu ai donat sange aici spune-mi si mie cum ai reusit pentru ca toata povestea asta a mea e recenta, la mai putin de 2 luni de la incercare.
The more I see, the less I know.

Arata acest topic

• 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi