Forum Culinar: Ce facem cu.. - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce facem cu..

#1 Useril este offline   Ioana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 11 July 2012 - 02:24 PM

Ce facem cu uleiul folosit la prajit?Recunosc spre rusinea mea ca uneori il mai arunc in chiuveta si stiu, stiu ca nu e bine.Nu face bine nici planetei,dar nici tevilor.Si pt cele din urma am constatat astazi cand a trebuit sa le curat si m-am ingrozit ce am scos de acolo.

Asadar ce faceti voi?

Stiu ca ar tb sa il punem dupa ce s-a racit intr-un recipient,da cand se umple unde il aruncam?

Ok, se poate face sapun de casa, dar sincer nu ma incanta idee ca oricum n-am cele necesare, asadar inca odata intreb: Ce facem oameni buni cu uleiul folosit?

Poate intr-o luna prajesc de max 3 ori,dar si asa tot ulei este si peste 2-3 luni recipientul in care as depozita s-ar umple si intrebarea revine:Ce fac cu el?

Va astept cu solutii, pareri si ce mai vreti voi.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#2 Useril este offline   iulia nicoleta 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 July 2012 - 02:35 PM

Eu il pun in sticlute de 0,5 litri.
Cand s-a umplut sticluta il dau barbatului care are la munca o soba pe ulei ars. :pupic:
Am mai auzit la tv ca ar exista restaurante, cantine care colecteaza uleiul ars.

#3 Useril este offline   Giorgiana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,400
  • LocationBucuresti

Postat 11 July 2012 - 02:46 PM

Mama cand eram copil uleiul ars il strangea pentru sapun, toamna intotdeauna facea sapun cu uleiul strans si cu untura stransa. Dar mama nu mai poate sa faca sapun, iar eu nu le am pe astea.
Si asa ca, cu uleiul ars il mai arunc in canalul din fata portii sau il pun in doua-trei pungi - cutie si il arunc la gunoi.
In nici un caz nu il arunc in chiuveta, am inteles ca nu este bine.
GEORGIA

#4 Useril este offline   Phoenix 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 11 July 2012 - 02:47 PM

Eu il adun in sticle de plastic si-l pun la tomberonul "general " , din care gunoiul merge la ars .

#5 Useril este offline   bristena 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,326
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 11 July 2012 - 04:13 PM

in multe localitati si orase din Italia se pune in recipiente speciale (unele societati dau bidoane sau ambalaje pentru resturile de ulei menajer) si este luat (sau dus) de/la societatea care se ocupa cu deseurile

restaurantele si localurile publice au obligatia de a depozita uleiurile arse in containere speciale (ca nu toate o fac asta-i deja alta poveste :pupic: ), pe care le ridica tot societatea care gestioneaza ridicarea gunoiului din oras
fiica dacilor

#6 Useril este offline   Ioana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 11 July 2012 - 04:42 PM

La restaurante stiam si eu ca se pun in bidoane speciale.
Aici sa-l pun in bidoane de plastic si apoi in gunoiul menajer, hmm, ciudat dat fiind faptul ca exista container de plastic .
Il mai aruncam uneori in wc,da cica nici asa nu e bine.
Se pare oricum ca eu din ce am citit pana acum sunt singura "prostanaca" :pupic: care-l mai arunca la canalizare :D
Daia nu-mi place mie sa-i prajesc sotului cartofi si-i prefer pe aia la cuptor.la fel cu chiftelele.
Macar daca mergea ca si ingrasamant cum fac cu zatul de cafea.

Acasa la mine

#7 Useril este offline   bristena 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,326
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 11 July 2012 - 04:54 PM

Ioana, la 11 July 2012 - 04:42 PM, a spus:

La restaurante stiam si eu ca se pun in bidoane speciale.
Aici sa-l pun in bidoane de plastic si apoi in gunoiul menajer, hmm, ciudat dat fiind faptul ca exista container de plastic .
Il mai aruncam uneori in wc,da cica nici asa nu e bine.
Se pare oricum ca eu din ce am citit pana acum sunt singura "prostanaca" :pupic: care-l mai arunca la canalizare :D
Daia nu-mi place mie sa-i prajesc sotului cartofi si-i prefer pe aia la cuptor.la fel cu chiftelele.
Macar daca mergea ca si ingrasamant cum fac cu zatul de cafea.

Ioana, dar nu poti intreba la primarie sau la cei care se ocupa de curatenia orasului/salubritate?

uleiurile arse de la bucatareala (la fel in cazul celor de la masini, care au un alt fel de tratament) ar trebui sa fie fie tratate special ca sa nu mai polueze, de aceea trebuie sa fie cineva care se ocupa de ridicarea acestor containere sau ambalaje sau cum sa le numesc
fiica dacilor

#8 Useril este offline   Maya 

• Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,226
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 July 2012 - 05:19 PM

Ioana, eu îl las la racit, apoi îl torn în punguta si îl arunc la gunoi. Simplu si cea mai buna varianta pentru mine. Eu nu-l adun. Daca e chiar putin de tot, dupa racire îl torn încetisor pe hîrtie de bucatarie (Kü.Rolle) îmbotita/folosita tot în gunoi, si îl suge.
Mereu pastrez pungutele de la farmacii, drogherii, etc, si astea le folosesc pentru a turna uleiul rece, apoi le înnod, si la gunoi cu el :pupic:
Dar ca si tine, prajesc rar ( egal ce). Prefer cartofii copti în cuptor tocmai din acest motiv, ca de placut îmi plac aia prajiti mai mult :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#9 Useril este offline   moatza 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 7,061
  • Locationtot aici

Postat 12 July 2012 - 07:54 AM

Giorgi, ori ca-l pui in chiuveta, ori in canalizare, tot aia e. indirect ar putea ajunge in panza freatica.

eu il pun in punga de plastic si merge la gunoi.

restaurantele si firmele au obligatia de a-l colecta si preda. la mine la munca chiar zilele astea se duce uleiul uzat la o firma care se ocupa de colectarea lui. bine, e vorba de uleiuri tehnice.

#10 Useril este offline   Giorgiana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,400
  • LocationBucuresti

Postat 12 July 2012 - 08:35 AM

moatza, la 12 July 2012 - 07:54 AM, a spus:

Giorgi, ori ca-l pui in chiuveta, ori in canalizare, tot aia e. indirect ar putea ajunge in panza freatica.
eu il pun in punga de plastic si merge la gunoi.

restaurantele si firmele au obligatia de a-l colecta si preda. la mine la munca chiar zilele astea se duce uleiul uzat la o firma care se ocupa de colectarea lui. bine, e vorba de uleiuri tehnice.

Da, nu m-am gandit la asta, deci o sa raman pe varianta in punga si la gunoi.
GEORGIA

#11 Useril este offline   Myra 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 23-March 11

Postat 12 July 2012 - 10:23 AM

Ioana, zic si eu ca Bristena, cauta pe site-ul primariei orasului in care stai, trebuie sa fie ceva si despre gunoaie.

La mine fiecare oras/comuna are amenajat un parc de containere, in care poti arunca: uleiuri arse, hartii si cartoane, sticle, pungi de plastic, doze metalice, flacoane sub presiune, cartoane de bauturi si alte chestii reciclabile.

#12 Useril este offline   Ioana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 12 July 2012 - 03:23 PM

Myra, la 12 July 2012 - 10:23 AM, a spus:

Ioana, zic si eu ca Bristena, cauta pe site-ul primariei orasului in care stai, trebuie sa fie ceva si despre gunoaie.

La mine fiecare oras/comuna are amenajat un parc de containere, in care poti arunca: uleiuri arse, hartii si cartoane, sticle, pungi de plastic, doze metalice, flacoane sub presiune, cartoane de bauturi si alte chestii reciclabile.

Sunt si la noi parcuri din astea,dar nu stiu daca au si pt asa ceva,oricum a cat ulei folosesc eu.Cand ma duc sa arunc sticlele ma interesez.
Daca nu imi ramane sa pun in pungi de plastic si pun la gunoiul normal,macar asta vine de 2/luna,pana strang eu sticle de aruncat pot trece si 3-4 luni ca nu ma duc cu 2 sticle la containere ca cel mai aproape e la 5 km si ceva de mine.

Oricum cu primaria mai bine ma las pagubasa ca si cand am comandat containerul de Bio o intreaga tarasenie ca sa nu mai zic ca luna asrta m-au fentat odata si n-au venit sa-l ridice,deh sunt singura de pe strada care are Bio, restul arunca in composter si ma miram de ce ma umplusem de muste, pai dupa o luna in care iarba zacea in tomberon nu era de mirare. :D

Acasa la mine

#13 Useril este offline   dragos 

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,096
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 July 2012 - 03:50 PM

Ioana, la 11 July 2012 - 02:24 PM, a spus:

Ce facem cu uleiul folosit la prajit? (...)

Poate intr-o luna prajesc de max 3 ori,dar si asa tot ulei este si peste 2-3 luni recipientul in care as depozita s-ar umple si intrebarea revine:Ce fac cu el?

Baga-l in candela. Si pune candela cat mai sus. Asa o sa ai si ocazia ca, din cand in cand, sa mai varuiesti tavanul. Da' inainte de varuit da cu buretele umed ca sa incerci sa stergi negreala si n-o sa reusesti si o sa sa intinzi mehlemul peste tot si asa o sa fii nevoita sa varuiesti si n-o sa mai cauti scuze ca cica nu e chiar negru pe tavan asa ca mai pot astepta.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#14 Useril este offline   Ioana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 12 July 2012 - 04:05 PM

dragos, la 12 July 2012 - 03:50 PM, a spus:

Baga-l in candela. Si pune candela cat mai sus. Asa o sa ai si ocazia ca, din cand in cand, sa mai varuiesti tavanul. Da' inainte de varuit da cu buretele umed ca sa incerci sa stergi negreala si n-o sa reusesti si o sa sa intinzi mehlemul peste tot si asa o sa fii nevoita sa varuiesti si n-o sa mai cauti scuze ca cica nu e chiar negru pe tavan asa ca mai pot astepta.

:toothy9; :lol: =)) chestia asta e buna la femeia care isi pune barbatu sa zugraveasca, da la mine nu tine, ca imi fac singura si chiar nu-mi sap singura groapa :D , plus ca si daca as vrea n-as putea ca asta ar insemna sa-mi dau foc la tavan, ca peste tot am grinzi din lemn =)) .Asa ca vin-o cu alte solutii :(

Acasa la mine

#15 Useril este offline   dragos 

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 July 2012 - 04:11 PM

Ioana, la 12 July 2012 - 04:05 PM, a spus:

dragos, la 12 July 2012 - 03:50 PM, a spus:

:toothy9; :lol: =)) chestia asta e buna la femeia care isi pune barbatu sa zugraveasca, da la mine nu tine, ca imi fac singura si chiar nu-mi sap singura groapa :D , plus ca si daca as vrea n-as putea ca asta ar insemna sa-mi dau foc la tavan, ca peste tot am grinzi din lemn =)) .Asa ca vin-o cu alte solutii :(

daca ai afara chestii de lemn, da-le cu ulei. nu mobile, ci fo scara sau fun gard sau fun bat decorativ. poti face si tortze pentru afara.

#16 Useril este offline   Ioana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 12 July 2012 - 04:22 PM

dragos, la 12 July 2012 - 04:11 PM, a spus:

daca ai afara chestii de lemn, da-le cu ulei. nu mobile, ci fo scara sau fun gard sau fun bat decorativ. poti face si tortze pentru afara.

Gard n-am din lemn, daca eram in Ro cu siguranta era unu de vre-o 3 m sa nu vada nea Gica ce am eu in curte :toothy9;
Da buna ideea cu tortele,oare daca as arunca niste coji de lamaie in ulei ar iesi precum uleiul ala special contra tantarilor :D

Cat de mobile, merge uleiul,dar nears, zilele urmatoare am in plan reconditionarea unei mobila,sper sa iasa ce vreau eu.

Acasa la mine

#17 Useril este offline   dragos 

• Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 July 2012 - 04:58 PM

Ioana, la 12 July 2012 - 04:22 PM, a spus:

Gard n-am din lemn, daca eram in Ro cu siguranta era unu de vre-o 3 m sa nu vada nea Gica ce am eu in curte =))
Da buna ideea cu tortele,oare daca as arunca niste coji de lamaie in ulei ar iesi precum uleiul ala special contra tantarilor :scratch:

Cat de mobile, merge uleiul,dar nears, zilele urmatoare am in plan reconditionarea unei mobila,sper sa iasa ce vreau eu.

nu cu coaja de lamaie ci cu cateva picaturi de esenta de citronella

#18 Useril este offline   Ioana 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 12 July 2012 - 05:16 PM

dragos, la 12 July 2012 - 04:58 PM, a spus:

Ioana, la 12 July 2012 - 04:22 PM, a spus:

Gard n-am din lemn, daca eram in Ro cu siguranta era unu de vre-o 3 m sa nu vada nea Gica ce am eu in curte :snorting:
Da buna ideea cu tortele,oare daca as arunca niste coji de lamaie in ulei ar iesi precum uleiul ala special contra tantarilor =))

nu cu coaja de lamaie ci cu cateva picaturi de esenta de citronella

Ok, merci de sfat, am sa-mi cumpar ca am in zona tantari mutant si tb sa scap de ei. :scratch:

Acasa la mine

#19 Useril este offline   zerda 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 12 July 2012 - 05:51 PM

Acum ca s-a deschis topicul, am descoperit ca eu nu am avut niciodata problema asta! In perioada cand plecasem de acasa nu prea prajeam deci, no stress, si dupa nu prajeam mult deci iar no stress.
Si pe urma colegei mele de munca i se infunda o teava, avea casa cu doua etaje, aduce 2 echipe de instalatori, tevi scormonite circ, tot nu se rezolva complet problema, iar se infunda, iar sarpe, etc. Si apare nea Vasile care statea la 3 case si le zice ca daca au otet in casa?? dar sare?? si a facut o solutie concentrata de 1 litru de otet si 500 de grame de sare a dat-o in clocot si-a turnat-o pe teava cu probleme. 3 ore n-au dat drumul la apa, apoi numai apa calda. Si gata!
Am verificat si eu pe pielea mea am desfundat sifonul de pardoseala de la baie cu aceeasi solutie.
Nu stiu impactul asupra mediului, dar nu am probleme cu uleiul, mai ales ca uleiul folosit si prajeala mie imi intoarce stomacul pe dos de la miros, nu as putea sa-l colectez intr-o punga/pungi prefer otetul de 1000 de ori.
N-o fi ecologic, dar e practic, poate ajuta pe cineva!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#20 Useril este offline   Maya 

• Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,226
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 July 2012 - 06:58 PM

zerda, la 12 July 2012 - 05:51 PM, a spus:

nu as putea sa-l colectez intr-o punga/pungi prefer otetul de 1000 de ori.

Cine îl colecteaza în pungi? =))
Aia la restaurante, au probabil ceva recipiente, iar acasa, dupa racire torni într-o punguta, faci nod si arunci la gunoi. Nu miroase nimic.
Eu urasc sa fac ceva pane sau prajit cu faina si ou. Cred ca e cea mai nasoala combinatie. Din cauza aia nu prea fac nici dovlecei pane sau langosi/gogosi... îmi plac, dar simt mirosul doua zile dupa, cu tpate ca las tot deschis si am si hota puternica care arunca tot afara... dejaba, tot pute! :scratch:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Parteneri: Creare site de prezentare Creare site responsive Creare site