Forum Culinar: Asa ceva? - Forum Culinar

Salt la continut

• 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Asa ceva? ce nu ne place (și ce ne place)

#21 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 8,099
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 February 2019 - 11:16 PM

Curry-ul nu ma atrage sub nici o forma, nici una! Acum cativa ani in Londra am locuit impreuna cu o indianca din Africa de Sud ( este o comunitate mare de indieni acolo) si ne-a facut curry la toti. Sorry, not ma thing...Am un prieten foarte bun din regiunea Madras care vrea neaparat sa imi faca un curry, iar eu nu stiu cum sa il mai refuz elegant. La fel, o cunostinta in SUA care e originar din Bombay si imi trimite regulat retete de curry...si ma intreaba daca le-am facut Imagine postataiar eu il rog sa imi dea retete de paine Naan.

De asemenea, nu m-a atras in vecii vecilor, desi am incercat in mai multe randuri , mancarea greceasca ori balcanica facuta cu telemea ... cum nici chiperchi nu ma atrage de nici un fel.
Liber la rosiiiii! Imagine postata

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#22 Useril este offline   Geany 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14,900
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 February 2019 - 11:19 PM

M-am mai gandit :toothy9; mi-am amintit si de capere si acciughe se numeau in Italia cred ca sunt anshoa ,folosea doamna la gatit si le detectam imediat,bleeaahh!!nu am sa uit in viata mea cand a facut in timp ce eu eram la ore paste cu conopida ,in tigaia cu ulei de masline se pun fileurile de acciughe si se topesc asa spunea ea,conopida fiarta si scursa se amesteca si ea bine acolo si la sf. se adauga pastele fierte si scurse,imi era o foame de asi fi mancat si un elefant asa ca de foame am mancat dar mi-a fost f. rau dupa aceea,am dat la boboci toata ziua :71:

#23 Useril este offline   Geany 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 06 February 2019 - 11:24 PM

Si inca o amintire neplacuta am cumparat o data pizza mea preferata,cea cu ceapa alba fara sos de rosii si se trezisera sa o inbunatateasca cu aceleasi acciughe...ce dezamagire :crying:

aaa si feniculul =)) =)) dar vad ca tot gasesc cu cat ma gandesc mai mult...nici ala nu mi-a placut! dar gusturile se mai schimba daca asi mai fi stat acolo cu ala poate m-asi fi invatat pana la urma,sa spunem ca astuia poate i-asi mai da o sansa totusi! :lovestory:

Hahaha! si imi amintesc ca o vecina de-a lui tanti Aurica a adus din Italia fenicul si i-a plantat si ei in gradina,nu i-a placut lui tanti Aurica deloc,''Valeu maica,nishi' gainili' n-o mananca'' =))

Aceasta postare a fost editata de Geany: 06 February 2019 - 11:31 PM

#24 Useril este offline   Foxyy 

• Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 06 February 2019 - 11:45 PM

Avocado, ca si Lapona, mi se pare ca are gust de nuca! Bag si simplu si in salate si guacamole. Si copilul baga, il cere cand suntem prin magazin! 😁
Melci nu stiu daca as manca vreodata.
Stridii, midii si alte scoici vii - pas.
Nu am avut ocazia sa rontai prea multe fructe de mare, asa ca nu ma pot pronunta. M-ar tenta caracatita, nu zic nu. Dar, mai intai, facuta de altcineva.
Sangerete - nu am mancat. Nu cred ca as manca, nu ma atrage.
Bomboanele de lemn dulce ma omoara. Mi se face rau daca le gust!
Curry - mor cu zile, de obicei, daca mananc. Am incercat de cateva ori si am crezut ca raman lata. Abia de ma puteam misca, de rau ce mi-era. Nu suport duhoarea, in primul rand. Dar, am incercat sa mananc, am zis ca poate-poate.... Nu! N-am idee ce exact si anume imi pica prost. Intr-o vreme ziceam ca e coriandrul, dar apoi am zis ca e turmenicul. Nici chimionul nu-mi e pe plac. Asa ca, le evit si pa.
Broaste, caini, pisici si alte labe de urs - pas. Nu as putea gusta asa ceva.
Cerb sau mistret cred ca am mancat - salamuri, nu carne simpla. Nici nu ard de nerabdare sa le incerc.
Strut - poate, de ce nu?
Cangur - nu! Mi-e prea simpatic animalul! 😁
Tata manca bob si urzici (le manca si crude!). Ii placeau la nebunie mancarurile astea. Am incercat, mi s-au strepezit dintii, am zis pas. Eram mica, aveam pana in 10 ani, cred. Poate, facuta de altcineva, as incerca..
Baclavale - bleah! Eram in Bacau, in '95 si o prietena a luat de la o cofetarie asa ceva. Foarte entuziasmata, mi-a dat si mie. Mi le tot laudase, ca sunt asa, ca pe dincolo, ca-s cele mai cele..... Am zis ca lesin. Mi s-au spart, nu strepezit, dintii. Infiorator de dulci. Am crezut ca lesin, mi se facuse rau de-a binelea. Am mai mancat o singura data, acum vreo 10 - 15 ani, facute de o verisoara. Acceptabile, dar tot dulci. Si ea redusese drastic zaharul, fata de cat zicea reteta. Pusese cam 20%..... Mda. Nu-s pentru mine, multam! 😁
Revin, daca mai am ce comenta.... 😉

#25 Useril este offline   Geany 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 06 February 2019 - 11:50 PM

Despre licoare'' Sambuca ii zice am gresit eu nu sambuco si imi amintesc ca avea un gust puternic de anason sau ceva habar n-am dar nashpa' rau http://en.wikipedia.org/wiki/Sambuca ouzo in schimb beam mereu un degetar de ala la restaurantul chinezesc...

Aceasta postare a fost editata de Geany: 06 February 2019 - 11:52 PM

#26 Useril este offline   Adriana 

• Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 12,847
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 February 2019 - 11:55 PM

ok sambuca e ca ouzo

#27 Useril este offline   Geany 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 07 February 2019 - 12:00 AM

Se vede treaba ca puneau asa de putin in degetarul ala(ca era din partea casei) ca nu aveam timp sa-i simt gustul ca altfel nu-mi explic :toothy6:

#28 Useril este offline   Wowerful 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,011
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 07 February 2019 - 02:54 AM

Avocado e ok, nu ma dau in vant dar nici nu imi displace.Fenicul- pas. Nu mi-a inspirat nimic. Melci nu cred ca as incerca daca as sti ca-s melci. Cu alte moluste nu stiu- scoici crude nu, dar gatite am mai mancat, sunt ok.Chestii incoltite, gen grau, sprouts -nexam, nu ma tenteaza chit ca cica-s bune pentru sanatate. Nici dupa frunze de sfecla nu ma omor sau kale.

oua cu pui- nu cred ca o sa vreau. Alte chestii de genul, nu chiar.Eu inca nu am gasit nici mancare chinezeasca sa imi placa. Aici e American- Chinese, ca poate mancarea chinezeasca de la mama ei o fi buna.
Cu mancarea indiana am mai experimentat dar chestii simple. Au niste amestecuri de nu pot identifica mai nimic si e cam mult pentru paleta mea de la Romanica/Iasi :)

#29 Useril este offline   moatza 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 6,745
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 07 February 2019 - 08:53 AM

eu nu pot sa zic ca-mi displace ceva atat de rau incat sa nu gust - ok, astea cu lemn dulce n-as mai gusta, imi aminteste aroma de un sirop-medicament pe care ma obligau sa-l beau in copilarie, ceva ptr pofta de mancare :angryfire:
iar de-astea la care nu am acces - gen extravagante asiatice - nici nu le pomenesc.

nu agreez pastele, nici clatitele, gomboti... aluatul asta umed nu ma inspira la nimic.
miezul pufos de paine, cozonac...no, doar coaja. paine mananc doar prajita. cu avocado - dragoste mare! ma feresc totusi ptr ca are prea multe calorii.
carnea de oaie in mancare, no, no, no! pastrama, la gratar - da! nici carnatii cu carne de oaie nu-mi plac.
mierea de albine - ptr mine nu sunt suportabile nici aroma, nici dulceata excesiva, dupa gustul meu. bomboanele cu miere...mai bine nu-mi aminteam de ele.
grisul cu lapte, nuuuu! nici galustele in supa.
toti indulcitorii sintetici, in afara de agave, mi se par ca modifica rau gustul, no, no! mai bine ceva zaharel, aia e!
bomboanele cu menta - mi se pare ca-mi fac frig in gura si pofta de mancare, no! nici after-eight nu-mi place. un ceai cu menta mai merge!
cremele cu unt, nu! unt cu paine prajita as manca un pachet.
cred ca mai am, dar nu-mi amintesc acum.

#30 Useril este offline   Adriana 

• Site Admin

Postat 07 February 2019 - 10:53 AM

Asa e, cremele cu unt de la torturi nu le suport, țin minte că am și făcut unul mai demult pentru că mi-a spus cea care a pus rețeta că nu se simte. Geaba că pentru mine era deja mult. Poate pentru același motiv nu suport mascarponele, nu ca nu mi-ar place dar nu pot efectiv mînca mai mult de o linguriță, corpul îl respinge🙈

Fetele care vă pricepeti la mîncare indiană, deci denumirea curry este extinsă la felul de mîncare nu exclusiv la praf, cum credeam eu?

Lemn dulce e liquirizia?

#31 Useril este offline   boni 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,303
  • LocationSibiu

Postat 07 February 2019 - 12:06 PM

Mă tot gândeam și eu ce ar fi ce nu aș putea mânca, până v-am citit pe voi și mi-am amintit de bomboanele pe care ai mei le adorau iar eu nu le suportam nici mirosul: erau bomboane de lem dulce. Nu am suportat niciodată și nu suport nici acum orice de genul. Când în Grecia, am primit undeva un cadou pe bază de uzo am crezut că leșin. Habar nu aveam ce gust are. Și ar mai fi ceva ce n-am suferit niciodată: marmite. Pur și simplu îmi întoarce stomacul pe dos.

Mai am diverse alimente care mi-au plăcut/displăcut, iar între timp gusturile mi s-au schimbat.
Nu mai pot mânca carne. Nu doar că nu-mi mai place, dar îmi face rău. Singura parte de de animal pe care o mai pot mânca este slănina afumată, dar să fie din cea groasă, fără firicel de carne. În schimb pește și fructe de mare pot mânca orice, cred. N-am încercat stridii și homar, nu știu cum sunt, dar bănuiesc că mi-ar plăcea.
Pe vremea când mâncam carne îmi plăceau organele și preparatele din ele, adoram caltaboșul, toba, sângeretele.

Alte alimente care nu îmi plăceau mi-au devenit prietene. Țin minte când am gustat prima dată untul de arahide, a fost dezamagire totală. Nu înțelegeam cum de îl puteau mânca ai mei cu lingurița. Acum pot termina un borcan întreg, doar că mi se face rău. Imagine postata
Tot așa, când eram copil și deja om mare nu suportam pătrunjelul. De câțiva ani am început să-l accept și acum îl folosesc frecvent.
Restul ierburilor aromate (din cele pe care le cunosc) îmi plac toate. Nu cunosc coriandru, nu știu cum este. Trebuie să-l caut și să-l încerc, că am tot dat de el în rețete în ultima vreme.

Era să uit, nu-mi place berea. Nu reușesc să găsesc în ea nimic care să mă încânte. Am tot încercat diverse feluri, n-am găsit încă o variantă acceptabilă pentru papila mea. Dar nu sufăr deloc din acest motiv. Imagine postata

#32 Useril este offline   moatza 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationtot aici

Postat 07 February 2019 - 12:27 PM

ooo, untul de arahide nu-mi place, de fapt mie-mi fac greata si arahidele ca atare. am avut un borcan si l-am folosit la doua kek-uri, a fost bun in forma asta.
nu-mi place branza topita sub forma de felii subtirele ambalate individual in plastic sau aia triunghiuri, mi se strepezesc dintii de la ea.
nu si ptr produsele din soia care traditional nu se fac din soia: carnati, salam, pateuri.
nu-mi plac deloc icrele gata facute, alea in cutiute mici.
nu-mi plac biscuitii sarati, nu suport chimenul.
nu-mi plac bauturile dulci, nu vad rostul la sucuri, naturale sau nu, gazoase nici vorba. periodic am discutii contradictorii cu omu' ca el insista sa ne luam storcator si eu nu-s de acord.

partea buna-i ca am reusit sa ma conving ca nu tb sa le acord a doua sansa, ptr ca oricum imi plac destule alte lucruri.
stridiile-mi plac, imi plac consistenta si gustul lor, dar nu e cazul, ca nu le gasesc si daca le-as gasi nu stiu cat mi le-as permite.

Aceasta postare a fost editata de moatza: 07 February 2019 - 12:28 PM

#33 Useril este offline   alpha 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,758
  • LocationÉire

Postat 07 February 2019 - 12:49 PM

+1 la neplacut unt de arahide, liquorice si bomboane mentolate ...si cioco cu menta.

Icrele alea amarate in cutie sunt primul lucru care-l mananc cand ajung in Romania Imagine postata, de fiecare data, + toba si cas. Asta o sa cumpere frate-meu cu o zi inainte sa ajung. Stie dragul de el Imagine postata

daca citesc ce scrieti imi mai aduc aminte Imagine postata nu pot manca gris cu lapte. N-am mai incercat demult, dar si copil fiind imi facea rau.
Si eu incerc orice si nu pot spune ca exista ceva ce precis n-as manca. Sunt alimente care nu-mi plac, dar la inghesuiala si de foame sunt sigura ca le-as manca
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#34 Useril este offline   boni 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 3,303
  • LocationSibiu

Postat 07 February 2019 - 01:15 PM

Aaaa, am uitat menta. Și cioco cu menta nu sufăr nicicum. ”After eight”-urile alea mă termină, mai ales că primeam în fiecare an, de ziua mea, de la fostul șef, o cutie. Primul an n-am zis nimic, al doilea i-am spus cumva ca nu mă încântă menta, al treilea an i-am spus că sunt alergică la menta. Imagine postata Apoi a trecut pe Toffifee, de care se bucură Maia și domnul Boni. Imagine postata

#35 Useril este offline   Eataly 

• Moderator
  • Postari: 8,410
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 07 February 2019 - 01:18 PM

Avocado, me big fan! :notworthy: Ador, ador, ador avocado!

Coriandru, nuuuuuu, bleahhh plosnita cum spune Lore, Adriana.

In rest sunt omnivora, as gusta si manca orice.

#36 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 8,099
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 February 2019 - 07:59 PM

Acel moment cand realizezi ca tie iti place friptura de rata si nu aia de tuleie de rata Imagine postata
Haaaaaate it, hate it hate it!!! Sa stai cocarjat trii ori sa pigulesti tuleiele alea care stau bai nene infipte si nu ies nici de-al naibii. Aveti o metoda mai funky? Tot ce e cu penseta, unghii etc. e probat si rasprobat.

Fisier atasat  51461702_335403820649045_7762496807279525888_n.jpg (49.19K)
Number of downloads: 0

Unt de arahide bleah, bleah!

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#37 Useril este offline   Adriana 

• Site Admin

Postat 09 February 2019 - 09:40 PM

Mama le ardea direct pe flacăra de la aragaz, mi-e groază numai cînd mă gîndesc la mirosul de piele arsă. Dacă m-aș afla in situația asta aș folosi penseta

#38 Userul este online   Amina 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 09 February 2019 - 10:10 PM

Cu penseta ma chinui si eu, tocmai ce am povestit in topicul cu ce am gatit azi =))

#39 Useril este offline   Foxyy 

• Moderator
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 09 February 2019 - 10:12 PM

Mie imi place mirosul de piele / carne arsa. 😉 Mancam cate o bucata (mica, normal) de carne fripta asa, la focul de aragaz, cand parlea mama cate ceva. 😁

Legat de tuleie - chinul de pe lume sa cureti gasca.... Stiu ca se mai da cu fierul, ca sa incalzesti pielea si sa iasa mai usor penele. Peste oratanie, se pune o panza uda, iar apoi se vine cu fierul incins. Dar, tot e de munca....

#40 Useril este offline   moatza 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Locationtot aici

Postat 09 February 2019 - 10:36 PM

rata mea fu curatata total, am platit 10 lei in plus ptr doua rate curate.

Arata acest topic

• 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Parteneri: Creare site de prezentare Creare site responsive Creare site