Forum Culinar: Dacã şi cu parcã - Forum Culinar

Salt la continut

• 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dacã şi cu parcã ce aş face dacã/ ce aş vrea/ la ce visez

#41 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 8,120
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 March 2019 - 10:03 AM

Vezi postareaAdriana, la 09 March 2019 - 09:55 AM, a spus:

Io nu știu cine e și mai știu că dragostea e oarbă.😏

Haaaai faaaaaaaaiv!!!

E oarba, intortocheata, nebuna, pain in the ass si indispensabila!
Ia nu va mai bagati in inimile uaminilor ! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#42 Useril este offline   moatza 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 6,765
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 March 2019 - 11:06 AM

Vezi postareaCarmella, la 09 March 2019 - 01:16 AM, a spus:

Vezi postareaDexter, la 08 March 2019 - 10:52 PM, a spus:

mihai șora s-a indragostit si s-a casatorit la 98 de ani!

Pot să zic ceva și despre cuplul ăsta? =)) Mi-e că nu mai vorbește nimeni cu mine pe forum, deci mai bine mă abțin. Cum mă găsesc eu să comentez despre monștri sacri ai societății românești actuale... :blink:

ei, hai, acuma zi! :D
nu pari persoana care sa se inhibe de parerile cuiva, mai ales de pe-un forum ;)

si dupa aia zi ceva si de raposatu' Sergiu Nicolaescu, ca-i tot pe-acolo.

#43 Useril este offline   Carmella 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,843
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 March 2019 - 05:45 PM

Despre Sergiu Nicolaescu nu am o părere proastă că avea o nevastă cu vreo 50 de ani mai tînără, era un bărbat fermecător, în felul lui, cam pueril în gîndire, după părerea mea, dar a fost un om liber și un cuceritor, un artist interesant etc. etc. Soția lui, la rîndul ei, este o femeie frumoasă și foarte interesantă, l-a luat cînd încă era un bărbat bine. Nu e ce s-ar crede, că am ceva contra căsătoriei unui om în vîrstă cu o persoană mai tînără, mi-e indiferent ce fac oamenii, și dacă ei sînt fericiți așa, n-au decît s-o facă. Ca eu să respect sau chiar să admir un cuplu de-ăsta, însă, trebuie să îmi furnizez (eu mie) o explicație, și să fie respectate niște norme etice. În acest caz al d-lui Șora, curiozitatea m-a împins să caut cum de s-a hotărît el să se însoare la 96 de ani și cu cine, și am aflat că soția lui murise de curînd, că aveau vreo 70 de ani căsnicie împreună... pardon, dar cînd stai cu un om 70 de ani, în capul meu nu există "lasă că trebuie să îmi trăiesc și eu viața acum că a murit". Asta e, sînt limitată. Mi s-a părut foarte trist și urît să faci așa ceva. De aceea dl ăsta poate să spună orice, să facă orice, e un om care a făcut ce a vrut, bravo lui, mie însă mi se întoarce inima pe dos la gîndul că oamenii lîngă care ai trăit pot să însemne atît de puțin după ce s-au dus. Nu am nici admirație și nici respect. Îi doresc sănătate și fericire.

Aceasta postare a fost editata de Carmella: 09 March 2019 - 05:47 PM

#44 Useril este offline   moatza 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 6,765
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 March 2019 - 08:05 PM

adevaru-i ca nici eu nu pot sa inteleg cum naiba sa te gandesti sa te casatoresti la 90+.
imi pare rau ca-n circumstanta asta facem referire explicit la o anumita persoana, dar m-ar interesa sa cotrobai putin prin mintea cuiva care are ideea asta.
fara sa judec, as vrea sa stiu logica acestei intamplari. sau fiind intr-adevar chestiuni legate de corason :rolleyes: , n-au nicio logica?

revenind la subiectul topicului, sa stiti ca daca as fi singura la 90+, nu m-as mai marita. just in case :D

#45 Useril este offline   Dexter 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 2,663
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 09 March 2019 - 08:19 PM

mie mi se pare nemaipomenit ca cineva sa se indragosteasca si sa se casatoreasca la o asa varsta, asta inseamna ca inca "vede" in viitor si nu numai in trecut. sa ai asemenea "deschidere" mi se pare formidabil si nu mi se pare ca are vreo legatura cu parterenul din trecut.
apropo de "deschidere", cunosc pe cineva care fiind bolnav de fcancer terminal s-a apucat sa invate sa cinte la pian la 68 de ani cind stia ca boala e incurabila si nu mai are mult e trait. a mai trait doi ani cântând la pian ♪♪

#46 Useril este offline   any_annette 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 7,644

Postat 09 March 2019 - 09:00 PM

El ca el la 90+......dar ea la 45...ma intreb totusi ce a atras-o la un om atat de matur care are alte necesitati, program, stil de viata.

#47 Useril este offline   Carmella 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,843
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 March 2019 - 09:00 PM

Să nu uităm că nu s-a însurat de unul singur, are și o parteneră care e jumătate din această căsătorie. Doamna e ceva mai tînără decît mine, el avea 98, ea 42 cînd s-au căsătorit. Dl. Șora nu-mi inspiră obiectul posibil al unei iubiri fulgerătoare, oricît de sclipitor ar fi el. Din nou îmi cer scuze că nu văd ceva iubirică sau decență în relația asta, dar așa sînt eu, mai necredincioasă și pricinoasă.

#48 Useril este offline   any_annette 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 7,644

Postat 09 March 2019 - 09:02 PM

Vezi postareaCarmella, la 09 March 2019 - 09:00 PM, a spus:

Să nu uităm că nu s-a însurat de unul singur, are și o parteneră care e jumătate din această căsătorie. Doamna e ceva mai tînără decît mine, el avea 98, ea 42 cînd s-au căsătorit. Dl. Șora nu-mi inspiră obiectul posibil al unei iubiri fulgerătoare, oricît de sclipitor ar fi el. Din nou îmi cer scuze că nu văd ceva iubirică sau decență în relația asta, dar așa sînt eu, mai necredincioasă și pricinoasă.

Atunci e mai mare diferenta...56 de ani :o .. nu ca ar schimba ceva 45...56. acolo e. Si poa sa se cheme Nicolaescu sau Sora, tot aia e. Nu vad nici un numitor comun intr-o casatorie de genul asta.

Aceasta postare a fost editata de any_annette: 09 March 2019 - 09:03 PM

#49 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 04 September 2019 - 04:51 PM

Mi-ar placea sa fiu activa in agricultura :) M-a inspirat o fosta colega de facultate care studiaza acum agronomia la distanta. Ea lucreaza de ani buni in import-export cereale.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#50 Useril este offline   Gorgona 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 25 September 2019 - 11:59 AM

Apropo, ii vazui zilele trecute pe Mihail Sora si sotia la restaurantul lui Dinescu, luau masa impreuna cu niste prieteni. Omul e neasteptat de ,,viu,, si misto, felul in care merge, vorbeste, gindeste, la peste suta de ani, sunt de admirat. Parerea mea e ca nu fluturii din stomac hraniti de hormoni au facut ca femeia mai tinara cu zeci de ani sa ii devina nevasta ci poate orgasmul intelectual pe care conversatia si mintea sclipitoarea ale partenerului i-l pot oferi sau poate dorinta de a-i fi aproape, in ultimii ani de viata, omului pe care il admira fiindca, inainte de asta, i-a fost asistenta o perioada, poate doar dorinta de a facilita, din punct de vedere legal, niste aspecte legate de viata de zi cu zi. In fine, e alegerea si viata lor, le doresc sa le fie bine in continuare.

#51 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 25 September 2019 - 07:34 PM

Atat de adevarat si la obiect! Cand acel ceva intre doi oameni este mai mult decat prezent, simtit, activ, atunci nu mai conteaza nici o varsta, nici formarea profesionala, nici rasa, nici studiile nici nimic...
Ati citit/auzit de cartea Masaia alba? Inspirata din realitate...

Gorgona, de cand nu ai mai scris! Ma bucur sa te citesc!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#52 Useril este offline   Gorgona 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 25 September 2019 - 09:24 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 25 September 2019 - 07:34 PM, a spus:

Atat de adevarat si la obiect! Cand acel ceva intre doi oameni este mai mult decat prezent, simtit, activ, atunci nu mai conteaza nici o varsta, nici formarea profesionala, nici rasa, nici studiile nici nimic...

Gorgona, de cand nu ai mai scris! Ma bucur sa te citesc!

Citit, vazut in poze cum arata protagonistii povestii de viata si dragoste.
N-am mai scris de mult si acu, ca scrisei, vaz ca am scris cu greseli, apropo, cum pot sa editez mesajul?

#53 Useril este offline   Adriana 

• Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 12,860
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 September 2019 - 10:09 PM

Nu vezi sub mesaj un dreptunghi inauntrul caruia e scris Editare?

#54 Useril este offline   Gorgona 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip

Postat 26 September 2019 - 03:24 AM

Vezi postareaAdriana, la 25 September 2019 - 10:09 PM, a spus:

Doar ,,raspuns,, si ,,citare multipla,, vad sub mesajul pe care vreu sa-l modific, acum am observat ca era de la setarile contului meu, am schimbat ceva si acum pot edita mesajul asta dar pe cele vechi nu vad cum, in fine, o sa mai studiez ce si cum.

Aceasta postare a fost editata de Gorgona: 26 September 2019 - 03:26 AM

#55 Useril este offline   adi_edi 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,230
  • LocationToronto

Postat 26 September 2019 - 04:12 AM

Am citit-o acum cativa ani la recomandarea soacrei mele; are si continuare dar nu le-am citit (cred ca am in biblioteca "Revedere in Barsaloi" in romaneste), s-a facut si film. Nu cred sa fi cunoscut pe cineva care sa fi luptat pentru a fi cu "iubire vietii" asa cum a facut Corinne; insa cred ca motto-ul povestii ei ar fi "Ai grija ce-ti doresti...", daca-mi aduc bine aminte.

#56 Useril este offline   mino 

• Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Postari: 1,064
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 26 September 2019 - 07:45 AM

Vezi postareaGorgona, la 26 September 2019 - 03:24 AM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 25 September 2019 - 10:09 PM, a spus:

Doar ,,raspuns,, si ,,citare multipla,, vad sub mesajul pe care vreu sa-l modific, acum am observat ca era de la setarile contului meu, am schimbat ceva si acum pot edita mesajul asta dar pe cele vechi nu vad cum, in fine, o sa mai studiez ce si cum.

Nici eu nu pot edita mesajele aici, nu stiu de ce lipseste butonul de EDITARE. :rolleyes:

#57 Useril este offline   black_cat 

• crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Postari: 958
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 26 September 2019 - 08:15 AM

Vezi postareaadi_edi, la 26 September 2019 - 04:12 AM, a spus:

Am citit-o acum cativa ani la recomandarea soacrei mele; are si continuare dar nu le-am citit (cred ca am in biblioteca "Revedere in Barsaloi" in romaneste), s-a facut si film. Nu cred sa fi cunoscut pe cineva care sa fi luptat pentru a fi cu "iubire vietii" asa cum a facut Corinne; insa cred ca motto-ul povestii ei ar fi "Ai grija ce-ti doresti...", daca-mi aduc bine aminte.

Aia voiam sa va intreb, daca voi ati citit si continuarea la White Masai, nu vreau sa stric lectura pentru cei care intentioneaza sa o faca asa ca nu fac nici un comentariu. Pe mine insa m-a infuriat ingrozitor cartea- de prima zic- asa ca urmarea a venit aproape ca o usurare pentru mine =))

Aceasta postare a fost editata de black_cat: 26 September 2019 - 08:38 AM

brain loading....please wait....

#58 Useril este offline   Adriana 

• Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 12,860
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 September 2019 - 08:23 AM

Vezi postareamino, la 26 September 2019 - 07:45 AM, a spus:

Nici eu nu pot edita mesajele aici, nu stiu de ce lipseste butonul de EDITARE. :rolleyes:

acu mi-amintesc, daca nu ma inseala memoria, ca butonul de editare aparea pentru citva timp, nu's daca ore, apoi disparea
asta pentru a evita ceea ce se intimplase in trecut, adica useri care, atunci cind s-au suparat si si-au luat jucariile si au plecat, si-au sters si mesajele, facind in acest sens un talmes balmes pentru ca nu se mai intelegea nimic din subiecte
o sa il intreb pe Paul cum e acum

#59 Useril este offline   Lapona Enigel 

• Night's Watch
  • PipPipPipPip

Postat 26 September 2019 - 08:59 PM

Vezi postareablack_cat, la 26 September 2019 - 08:15 AM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 26 September 2019 - 04:12 AM, a spus:

Aia voiam sa va intreb, daca voi ati citit si continuarea la White Masai, nu vreau sa stric lectura pentru cei care intentioneaza sa o faca asa ca nu fac nici un comentariu. Pe mine insa m-a infuriat ingrozitor cartea- de prima zic- asa ca urmarea a venit aproape ca o usurare pentru mine =))

Eu le-am citit pe toate. Fabulos cat de adevarat poate fi ca: noi putem fi stapanii propriului destin. Pe mine femeia aia m-a uluit, infuriat, enervat, inspirat, impresionat si tot asa...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic

• 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Parteneri: Creare site de prezentare Creare site responsive Creare site